Ρέθυμνο: Άντεξε κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου (photos)

Το Ρέθυμνο άντεξε στην πίεση που του άσκησε ο Κολοσσός Ρόδου στο τελευταίο δεκάλεπτο κι έφθασε στην κατάκτηση της νίκης, με 82-73, στο «Μελίνα Μερκούρη».

Πόντο πόντο κινήθηκαν οι δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο, αλλά οι Κρητικοί βελτιώθηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και ξέφυγαν στο +9 (41-32) στο φινάλε του ημιχρόνου. Δεν διαφοροποιήθηκε η κατάσταση στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να εξακολουθούν να έχουν τον έλεγχο, για να κλείσουν στο 67-52’ το 30’ κι εν τέλει να πάρουν με άνεση το ροζ φύλλο, διατηρώντας τη θέση τους στα υψηλά πατώματα του βαθμολογικού πίνακα.

Δεκάλεπτα: 21-20, 41-32, 67-52, 82-73.
Ρέθυμνο (Κουφός): Χορν, Καλλινικίδης 2, Κόλιμον 4 (1), Αγγελόπουλος 8, Τσόχλας 11 (1), Ντούβνιακ 6, Κόμματος 13 (2), Κάρτερ 20 (4), Λέτοβιτς, Πέτγουεϊ 18 (1).
Κολοσσός Ρόδου Κουμπούρας 8, Χάτεν 15 (1), Καλαϊτζής 7 (2), Βουγιούκας 2, Αυγενικός, Καλαμπόκης 21 (1), Νάτσφεϊ 2, Λάνγκφορντ 14, Όσμπι 4.