Καβάλα για παραμονή η ΑΕΚ

Σημαντικό βήμα προς την παραμονή της έκανε η ΑΕΚ η οποία κυριαρχώντας απόλυτα στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε την Καβάλα με 79-64.

Αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και καμία να μην μπορεί να ξεφύγει. Η Καβάλα μετέτρεψε το 8-7 υπέρ της ΑΕΚ σε 13-8 υπέρ της για να λήξει τελικά το πρώτο δεκάλεπτο με το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη να έχει το προβάδισμα με 18-16.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους και κατόρθωσαν να περάσουν μπροστά στο σκορ με τέσσερις πόντους (24-20). Οι «αργοναύτες απάντησαν με σερί 7-0 κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθούν με 27-24. Ένα νέο μικρό σερί των παικτών του «δικεφάλου» τους έφερε μπροστά με 30-27 για να λήξει τελικά το πρώτο ημίχρονο με την ΑΕΚ μπροστά με πέντε πόντους (35-30).

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου η «Ένωση» εμφανίστηκε αποφασισμένη να πάρει μία διαφορά που θα της έδινε τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Σε τρεις περιπτώσεις προηγήθηκε με επτά πόντους (44-37, 49-42, 51-44), όμως οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν διατεθειμένοι για να τα παρατήσουν και κατόρθωναν να μένουν κοντά στο σκορ, παρά το γεγονός ότι η απουσία του Μιλτ Παλάσιο φαινόταν έντονα. Κάπως έτσι στο 30’ο φωτεινός πίνακας έγραφε 51-47.

Η ανωτερότητα της ΑΕΚ ήταν ξεκάθαρη στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου. Στο 34’ η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της μέχρι εκείνο το σημείο, τους δώδεκα πόντους (66-54), χάρη σε τρίποντο του Μάκη Νικολαΐδη, με τον Δημήτρη Πρίφτη να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Παρ’ όλα αυτά ο «δικέφαλος» δεν σταμάτησε εκεί και με πέντε διαδοχικούς πόντους του Δήμου Ντικούδη βρέθηκε μπροστά στο 36’ με 71-57, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι. Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και έτσι γράφτηκε το τελικό 79-64.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Δήμος Ντικούδης με 16 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο Μπράνκο Γιόροβιτς σταμάτησε στους 23 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-18, 35-30, 51-47, 79-64

ΑΕΚ (Κορωνιός): Καστλ 4, Κοχαντάρεβιτς 18, Νικολαΐδης 9 (3), Παπανικολάου, Χαρτ 2, Ντικούδης 16 (1), Δορκοφίκης 8, Καλλινικίδης 4, Μπόιντ 7 (1), Μάντιτς 11 (2).

Καβάλα (Πρίφτης): Μάκιντος 5 (1), Κοστόφ 7 (1), Παπανικολάου, Στεφανίδης 2, Σίμονς 7, Γιόροβιτς 23 (5), Καραποστόλου 11 (2), Ντέντιγερ, Αγγελόπουλος 7

*Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης οι οπαδοί της ΑΕΚ σήκωσαν ένα πανό συμπαράστασης το οποίο έγραφε: «Η φύση εκδικείται για τα πυρηνικά σας. Αλληλεγγύη στο λαό της Ιαπωνίας. Original 21 Peristeri».