Κολοσσός Ρόδου: «Σταμάτησε» τον Πανιώνιο (photos)

Τη θέση του πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του εδραίωσε ο Κολοσσός Ρόδου, που πήρε μεγάλη νίκη επί του Πανιωνίου με 75-64.

Την υπέρβαση κόντρα στον τρίτο της κατάταξης αντίπαλό τους έκαναν στο Βενετόκλειο οι «θαλασσί» και ατενίζουν πλέον με ακόμα μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον τους στη μεγάλη κατηγορία. Ο Άγγελος Τσάμης αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ, με 17 πόντους, συν δύο ριμπάουντ κι άλλες τόσες ασίστ, ενώ από τους ηττημένους ο συνήθης ύποπτος Έρικ Μακ Κόλουμ είχε 26 πόντους, τέσσερις ασίστ, τρία ριμπάουντ κι ένα κόψιμο.

Ιδανικά ξεκίνησαν οι νησιώτες και προηγήθηκαν με 9-2 στο 5’ και με 20-14 στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Οι Νεοσμυρνιώτες, όμως, δεν άργησαν να βρουν τα πατήματά τους και με μπροστάρηδες τους Αμερικανούς τους και τρίποντο του Έρικ Μακ Κόλουμ ισοφάρισαν σε 26-26 στο 16’. Οι παίκτες του Μιχάλη Κουταλιανού, ωστόσο, δεν το έβαλαν κάτω κι έχοντας κύριο εκφραστή στις επιθετικές επιλογές τους σε εκείνο το σημείο το Γιάννη Γεωργαλή πήραν εκ νέου διαφορά ασφαλείας, με  34-26 και 38-28 στο ημίχρονο.

Αποδιοργανωμένοι εμφανίστηκαν οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλο στο δεύτερο μέρος. Ο Κολοσσός Ρόδου εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση και βρέθηκε ακόμα και στο +15 (50-35), ύστερα από καλάθι και φάουλ του Κώστα Κακαρούδη. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 57-48, με το Μαρκ Κάρτερ να μειώνει για την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν είχαν καμία διάθεση να χαρίσουν τη νίκη στον αντίπαλό τους και μπαίνοντας σοβαρά και στην τελευταία περίοδο αποκατέστησαν άμεσα την τάξη (68-50), «κλειδώνοντας» επί της ουσίας το πολύτιμο ροζ φύλλο. Εξάλλου, το μόνο που κατάφεραν να πετύχουν οι φιλοξενούμενοι στον εναπομείναντα χρόνο ήταν να μαζέψουν την έκταση της ήττας τους.

Δεκάλεπτα: 20-14, 38-28, 57-48, 75-64.
Κολοσσός Ρόδου (Κουταλιάνος): Παπαντωνίου 3, Τσαρ 8 (2), Γεωργαλής 8, Χόπκινς, Σμιθ 10, Στεφανίδης 10, Τσάμης 17 (2), Κακαρούδης 7, Πάντιτς 5, Νάντζφεϊ 7.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μακ Κόλουμ 26 (5), Ντούβνιακ, Κάρτερ 12 (2), Μίλμπουρν 6 (1), Αθανασούλας 2, Μπατής, Σκορδίλης, Λάνγκγφορντ 8, Μισέλ, Σίμτσακ 4, Κυρίτσης, Σαλούστρος 6.

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV.