Πανελευσινιακός - Κηφισιά 68-79 (photos)

Νικηφόρα από το κλειστό της Γούβας πέρασε η Κηφισιά, επικρατώντας με 79-68 του Πανελευσινιακού, ο οποίος παραμένει χωρίς νίκη φέτος.

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η ΑΕΝΚ, και στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου νίκησε άνετα εκτός έδρας τους «σταχυοφόρους», με κορυφαίο το Δημήτρη Μαυροειδή που είχε 19 πόντους και 12 ριμπάουντ. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά και έκλεισαν το δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (27-17). Στη δεύτερη περίοδο οι Ρόμπινσον και Μάρκοβιτς βοήθησαν τον Πανελευσινιακό να τρέξει επιμέρους σερί 18-6 και να προηγηθεί για πρώτη φορά με 35-33, στο 17’. Το τρίτο δεκάλεπτο, όμως, έκρινε την έκβαση του αγώνα, όταν με δίδυμο φωτιά τους Μαυροειδή και Κακιούζη η Κηφισιά διέλυσε κάθε αμυντικό σχέδιο των γηπεδούχων και εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (63-43 στο 28’), μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα. Πρώτος σκόρερ από τους ηττημένους αναδείχθηκε ο Φρανκ Ρόμπινσον με 18 πόντους, ενώ είχε ακόμα έξι ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ.

Δεκάλεπτα: 17-27, 38-42, 47-65, 68-79.
Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Κοξ 2, Ρόμπινσον 18 (1), Βασιλόπουλος 3 (1), Μάρεϊ 8, Αθανασούλας 6 (1), Μάρκοβιτς 13 (2), Δορκοφίκης 8 (2), Ιωάννου 7, Τζόνσον 3, Καλλές.
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Ρέμεκουν 2, Καυκής 4, Γιούινγκ Τζούνιορ 1, Λιακόπουλος 11 (1), Πόποβιτς, Μαυροειδής 20, Ψαθάς 4, Κακιούζης 16 (2), Τσαλδάρης 10 (3), Ντούβνιακ 8, Ντέιβις 3 (1).