Νέο ρεκόρ για Ολυμπιακό

Τις 26 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην κανονική περίοδο στην Α1 έφτασε ο Ολυμπιακός επικρατώντας του Ηρακλή στο «Ιβανώφειο» με 83-44.

Έτσι η ομάδα του Πειραιά πέτυχε νέο ρεκόρ στην Α1 Εθνική κατηγορία έχοντας μόνο νίκες στην κανονική διάρκεια, καθώς έκανε το 26/26. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Γλυνιαδάκης (17 πόντους), Μαυροκεφαλίδης (14 πόντους) και Χαλπερί (11 πόντους).

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν λίγο πολύ αναμενόμενο να πάρουν τη νίκη στη Θεσσαλονίκη απέναντι στον Ηρακλή που έχει υποβιβαστεί εδώ και μερικές ημέρες. Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς μπήκαν με φόρα στο παρκέ και επέβαλαν τον ρυθμό τους από το πρώτο λεπτό του αγώνα. Έτσι τι πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 20-12 υπέρ των «ερυθρολεύκων» οι οποίοι έπαιξαν ακόμη καλύτερη άμυνα στη συνέχεια. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν και στον επιθετικό τομέα με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με 51-21.

Το παιχνίδι είχε ουσιαστικά τελειώσει, με τον Ντούσαν Ίβκοβιτς να δίνει χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν είχαν αγωνιστεί πολύ στους προηγούμενους αγώνες. Μάλιστα ο Σέρβος προπονητής δοκίμασε και διάφορα σχήματα με τους Χαλπερίν και Γλυνιαδάκη να ηγούνται επιθετικά του Ολυμπιακού. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός… κατέβασε ταχύτητα και απλά περίμενε μέχρι να τελειώσει ο αγώνας και να πετύχει νέο ρεκόρ στο πρωτάθλημα της Α1 επικρατώντας και του Ηρακλή με 83-44.

Δεκάλεπτα: 12-20, 21-51, 33-69, 44-83.
Ηρακλής (Χουγκάζ): Πεταλοτής 4, Δεμερτζής 9 (1), Αγγελακόπουλος, Πέτροβιτς 10, Τραϊανός 4, Δέσπος 10, Ηλιάδης, Εϊτουταβίτσιους 7 (1).
Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Γκόρντον 7 (1), Μπουρούσης 7, Κέσελ 7 (1), Πελεκάνος 2, Μαυροκεφαλίδης 14, Χαλπερίν 11 (3), Γλυνιαδάκης 17, Παπανικολάου 4, Έρτσεγκ 7, Τεόντοσιτς 3 (1), Κατσίβελης 4.