Ήττα στον πόντο για ΑΕΚ από Μακάμπι

Καλή παρουσία είχε η ΑΕΚ στη φιλική της αναμέτρηση με την Μακάμπι Τελ Αβίβ γνωρίζοντας την ήττα με 68-67

Με την έναρξη της φιλικής αναμέτρησης και οι δύο ομάδες μπήκαν με όρεξη στο παρκέ με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να τελειώσει ισόπαλη 18-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα έντεκα πόντων (39-28) στο 17’, με το ημίχρονο να τελειώνει στο +9 για την Μακάμπι (42-33).

Η Μακάμπι είχε τον έλεγχο του αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να φτάνει στο +14 (60-46), ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι»  με άμυνα-μπετόν και αλληλοκαλύψεις σε όλους τους χώρους έτρεξαν σερί 14-0 και ισοφάρισαν (60-60), τρία λεπτά πριν το φινάλε. Οι Ισραηλινοί αντέδρασαν με επιμέρους σκορ 8-4 πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων με τον Γουίλιαμς να ευστοχεί στο τελευταίο σουτ του αγώνα για το 68-67.

Από την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Γουίλιαμς με 17 πόντους και 2 τρίποντα. Ο Βασιλειάδης με 13 πόντους (και 3 τρίποντα) και ο Λαρεντζάκης με 8 πόντους (και 2 τρίποντα) έδωσαν ώθηση στην ομάδα την περίοδο της (μερικής) ανατροπής.

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Αναστόπουλος, Μάνος

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 33-42, 46-55, 67-68

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Μωραΐτης, Παύλος, Βασιλειάδης 13 (3), Σκουλίδας 1, Σάκοτα 7 (2), Μαυροειδής 4, Λαρεντζάκης 8 (2), Βουγιασίνοβιτς, Ούκιτς 7 (1), Όουενς 7, Ουίλιαμς 17 (2), Άτιτς 3 (1), Χαριτόπουλος.

ΜΑΚΑΜΠΙ (Ερέζ Έλντενσταϊν): Γκάουντλοκ 4, Ραντ, Σίλεϊ 11 (1), Σμιθ 2, Γιβζόρι 3 (1), Μέκελ 3, Πνίνι 5 (1), Σεγκέβ, Οχαγιόν 7 (1), Ουίμς 3 (1), Λάντεσμπεργκ 15, Εμπό, Αλεξάντερ 2, Άιβερσον 6, Τσίρμπες 7.