Ισοπεδωτικό το Λαύριο απέναντι στον ΠΑΟΚ και στο βάθος... playoff!

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του για το 2017 το Λαύριο επικρατώντας άνετα με 90-72 του ΠΑΟΚ.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Γκρέι με 19 πόντους, ενώ από την ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεχώρισε ο Μαργαρίτης με 15 πόντους.

Το Λαύριο ξεκίνησε πιο καλά στον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με 14-8 στο 4΄. Ο ΠΑΟΚ όμως με καλάθια των Μαργαρίτη και Γκος μείωσε στον πόντο, αλλά δεν κατάφερε να προσπεράσει τους γηπεδούχους, που έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο στο +4 (19-15). Στην δεύτερη περίοδο το Λαύριο με πρωταγωνιστή τον Γκρέι που πέτυχε 4 τρίποντα πήραν δίψηφια διαφορά πόντων και την κράτησαν μέχρι το ημίχρονο (48-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο «Δικέφαλος του Βορρά» κατάφερε με ένα σερί 7-0 να μειώσει στους 8 πόντους (54-46 στο 26΄) , αλλά η ομάδα του Χρήστου Σερέλη με ηγέτη τον Ουίγκινς ξαναπήρε διαφορά ασφαλείας (68-54 στο 30΄). Στην τελευταία περίοδο το Λαύριο ξεκίνησε με ένα σερί 10-0 εκτοξεύοντας την διαφορά στο +24 (78-54 στο 33΄) και «καθάρισε» τον αγώνα. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με τους γηπεδούχους να παίρνουν εύκολα το ροζ φύλλο με το τελικό 90-72. Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Λαυρίου επί του ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 48-35, 68-54, 90-72

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Βεργίνης 5, Κακλαμανάκης 7, Μέγιερ 8, Γκρέι 19 (5), Γουίγκινς 18, Τζόνσον 6, Λεγκίκας, Κουζέλογλου 2, Νίξον 16 (1), Λαμπ 9.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Μαργαρίτης 15, Κατσίβελης 7 (1), Τζάκσον 8, Γκος 12 (2), Τζόουνς 10, Χρυσικόπουλος 2, Κρουμπάλι 3, Κόνιαρης 5 (1), Τσόχλας, Ζάρας 3 (1), Χαραλαμπόπουλος 7 (1).