Ασταμάτητο το Λαύριο!

Το Λαύριο επικράτησε εύκολα του Κόροιβου με 80-69 και διατηρήθηκε στην 3η θέση του πρωταθλήματος.

Διατηρώντας το προβάδισμα καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, το Λαύριο νίκησε άνετα εντός έδρας, 80-69 τον Κόροιβο, για την 19η αγωνιστική της Α1. Αυτή ήταν η 9η νίκη του Λαυρίου στην έδρα του σε 10 αγώνες, με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να παραμένει στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα (13-6).

Ο ΜακΚένζι Μουρ σημείωσε 18 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ για τους γηπεδούχους, 16 πόντους πρόσθεσε ο Ντορόν Λαμπ, ενώ 14 πέτυχε ο Ουίγκινς. Στο 6-13 υποχώρησε η ομάδα της Ηλείας που σε συνδυασμό με τη νίκη του ΓΣΛ Φάρου επί του Άρη θα τα δώσει όλα στις τελευταίες... στροφές στην προσπάθεια για παραμονή. Ο Κουίντον Ντικόσεϊ με 17 πόντους αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ του Κοροίβου.

Μετά από ένα διερευνητικό πρώτο δεκάλεπτο, το Λαύριο πάτησε... γκάζι και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε ποτέ. Μετά το 24-17 της πρώτης περιόδου, οι παίκτες του Σερέλη έπαιξαν ομαδικά (12 ασίστ στο α΄ μέρος), ενώ παρουσιάστηκαν επίσης εύστοχοι, για το 41-32 στο ημίχρονο. Οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου κατάφεραν να μειώσουν στο - 6, 43-37. Στο διάστημα 22'-25', οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 9-0 για το 52-37. Το Λαύριο αποδείκνυε την ανωτερότητά του και στα δύο μισά του γηπέδου για το +23 στο 33' (74-51) και η... σεμνή τελετή έλαβε τέλος, με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει, 80-69, όταν ακούστηκε η κόρνα της λήξης.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 41-32, 63-48, 80-69

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Τζόνσον 4, Παπαδημητρίου 1, Βεργίνης 5, Κουζέλογλου 4 (13 ριμπάουντ), Νίξον 8, Περράκης, Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης 5 (3 κοψίματα), Λαμπ 16, Μέιερ 5, Ουίγκινς 14, Μουρ 18 (6 ασίστ)

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Καλαμπάκος): Ντεκόζι 17, Κάρσον 10, Πόσλι 3, Λάνγκφορντ 12, Μιλεντίγιεβιτς, Κον 4, Σαχπατζίδης 6, Σκουλίδας, Σπυριδωνίδης 7, Μπεκρής, Χάινς 10 (7 ριμπάουντ)