Basket League: Το show του Σμιθ και η νίκη του Ηφαίστου (video)

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα του Ήφαιστου Λήμνου με το Ρέθυμνο

Οσο το Ρέθυμνο Cretan Kings έβρισκε με σχετική ευκολία λύσεις στην επίθεση, έβαζε τους όρους του παιχνιδιού. Σημείωσε 27 στα πρώτα 13 λεπτά και προηγήθηκε με 27-18 όμως η εικόνα του αγώνα της Λήμνου, στην πρεμιέρα της Basket League ήταν διαφορετική. Ο Ήφαιστος έκανε πιο επιθετική και σίγουρα πιο αποτελεσματική την άμυνα του αφού δέχτηκε μόλις 23 πόντους στα επόμενα 27 αγωνιστικά λεπτά, για να φτάσει στην επικράτηση και μάλιστα άνετα, με 66-50.

Πέραν της αμυντικής μεταμόρφωσης της μετά από το 13ο λεπτό, η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου κυριάρχησε στο παιχνίδι κοντά στο καλάθι. Είναι χαρακτηριστικό ότι μέσα από τη ρακέτα σημείωσε 44 από τους 66 πόντους της, ενώ η αντίστοιχη επίδοση εκείνη τους Βαγγέλη Ζιάγκου ήταν μόλις 14 πόντοι. Έτσι ο Ήφαιστος “έκρυψε” το ισχνό 16% με το οποίο εκτέλεσε από το τρίποντο (4/25).