Κολοσσός Ρόδου-Ηρακλής 76-59:Παραδόθηκε άνευ όρων στη Ρόδο (photos)

Κολοσσός Ρόδου-Ηρακλής: Εύκολα το 76-59 η ομάδα του Καντζούρη

Ο Ηρακλής γνώρισε μια βαριά ήττα στη Ρόδο με ένα καταστροφικό δεύτερο δεκάλεπτο με σκορ 76-59 «πέφτοντας» στο 1-6.

Εξαιρετική παρουσία από τους Ουίλαμς και Ποτ για τους νικητές καθώς ολοκλήρωσαν με 14 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Για τον «Γηραιό» ο Αγραβάνης ήταν ο μοναδικός διψήφιος με 12 πόντους.

Η ομάδα του Καντζούρη είναι σε ανοδική τροχειά φτάνοντας με τη σημερινή επικράτηση τις 6 νίκες σε 9 αγωνιστικές.

Ο αγώνας

Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με μια χαρακτηριστική ασυνέπεια στα σουτ και από τις δυο ομάδες. Ωστόσο, ο Κολοσσός ήταν κατά τι καλύτερος και πήρε ένα προβάδισμα 5 πόντων(18-13).

Η δεύτερη περίοδος ήταν κι εκείνη που σχεδόν έθεσε τον Ηρακλή εκτός παιχνιδιού καθώς σκόραρε μόλις 8 πόντους με μεγάλη αστοχία και μικρή προσπάθεια στην άμυνα(20 ο Κολοσσός), για να αφήσει τους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο +17 με χαρακτηριστική ευκολία.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου οι «κυανόλευκοι» προσπάθησαν να επιστρέψουν σκοράροντας μάλιστα περισσότερους πόντους από την ομάδα της Ρόδου, το μοναδικό δεκάλεπτο που είχαν αυτό το προνόμιο, χωρίς όμως να στέκεται ικανό να τους επιστρέψει στον ρυθμό του ματς. Η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια επίπεδα με το δεκάλεπτο να λήγει στο 55-41.

Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα στο κλειστό «Καλλιθέας», αφού επί της ουσίας η ομάδα του Ηλία Καντζούρη δεν απειλήθηκε ποτέ με το ματς να λήγει στο 76-59.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 38-21, 55-41, 76-59