Basket League: Ακάθεκτο στην τετράδα το Περιστέρι (Video)

Basket League: Νέα νίκη για το Περιστέρι που επιβλήθηκε 77-66 του Λαυρίου και συνεχίζει σε πορεία τετράδας.

Έχοντας για «όπλο» την άμυνα, το Περιστέρι επικράτησε στην έδρα του κόντρα στο Λαύριο. Το τελικό 77-66 δείχνει τον τρόπο με τον οποίο η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, για την 18η αγωνιστική της Basket League. Διατηρώντας παράλληλα τη θέση της στην τετράδα.

Κυρίαρχος ο Μίρο Μπίλαν που πέτυχε 18 πόντους και «μάζεψε» 15 ριμπάουντ. Έτσι το Περιστέρι έφτασε τις 11 νίκες.

Το εντυπωσιακό ξεκίνημα του Περιστερίου (17-6 στο 5ο λεπτό) δεν είχε ανάλογη συνέχεια, καθώς οι παίκτες του Γιώργου Λημνιάτη βελτίωσαν την άμυνά τους και κάλυψαν γρήγορα τη διαφορά, περνώντας μάλιστα μπροστά 21-19 στο φινάλε της πρώτης περιόδου, με τρίποντο του Φλαγκ. Ακολούθως οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία, με τον Μπίλαν να κυριαρχεί στη ρακέτα και τους γηπεδούχους να υπερέχουν στα ριμπάουντ, αλλά να είναι άστοχοι από την περιφέρεια. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φρανσίσκο έδωσε λύσεις και το Περιστέρι ξέφυγε με 52-42, αλλά τα διαδοχικά τρίποντα των Γερομίχαλου και Γκρέι κράτησαν «ζωντανό» το Λαύριο.

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε 59-50, όμως οι φιλοξενούμενοι άρχισαν το τελευταίο δεκάλεπτο με σερί 8-0 και έφεραν το ματς ξανά στον πόντο (59-58). Ο Χάμερ «ξεκόλλησε» το Περιστέρι και στη συνέχεια δύο τρίποντα του Μωραϊτη επανέφεραν τη διαφορά στους 9 πόντους (67-58). Το Λαύριο έμεινε χωρίς καλάθι για περίπου έξι λεπτά και οι Περιστεριώτες προηγήθηκαν 71-59, για να φτάσουν στο τελικό 77-66.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 39-36, 59-50, 77-66

Διαιτητές: Συμεωνίδης, Γερακίνης, Καλογερόπουλος

Οι συνθέσεις:

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Μπίλαν 18 (15ρ., 4ασ.), Φρανσίσκο 12 (2), Ντένμον 12 (2τρ., 6ασ.), Κασελάκης 9 (1), Περσίδης, Κόουλμαν, Μωραϊτης 11 (3/3τρ.), Ραντάνοφ, Πουλιανίτης 3 (1), Χουγκάζ 5 (1), Χάμερ 7 (7ρ.)

ΛΑΥΡΙΟ (Γιώργος Λημνιάτης): Γκρέι 6 (1), Φλαγκ 15 (1τρ., 11ρ.), Κόουλ 10 (2), Λανγκεβάιν 7, Κολοβέρος 8 (1), Αλ. Νικολαϊδης 2, Πιλάβιος 3 (1), Ζάρας 8 (1), Γερομίχαλος 7 (1)