Eurobasket U18: Ήττα - αποκλεισμός στους «16» για την Εθνική Εφήβων από την Ιταλία

Ακόμη ένας αποκλεισμός για τις μικρές Εθνικές ομάδες με τους έφηβους να γνωρίζουν την ήττα από την Ιταλία με 64-55 στη φάση των «16» του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Δεν κατάφερε να σταθεί αντάξια των προσδοκιών η Εθνική Εφήβων κόντρα στην Ιταλία στη φάση των «16», με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 64-55 και πλέον θα παίξει για τις θέσεις 9-16 στο Εurobasket U18, με στόχο την παραμονή στην πρώτη κατηγορία, αντιμετωπίζοντας αρχικά την Πέμπτη στις 20:30 τον ηττημένο του Ισπανία-Βόρεια Μακεδονία.

Χωρίς τον Αλέξανδρο Σαμοντούροβ, ο οποίος είναι τραυματίας, οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη πραγματοποίησαν μέτρια εμφάνιση, όπου είχαν 19 λάθη και 5/21 τρίποντα. Ξεχώρισε ο Κορκόντζελος με 13π. και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Ζούγρης είχε 8π. και 10π.

Από τους Ιταλούς, που πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά, κορυφαίοι ήταν οι Μορέτι και Βισίντιν με 15 πόντους ο καθένας, ενώ Ινοσέντι είχε 14π. και 8 ριμπάουντ.

H εξέλιξη του αγώνα

Το γρήγορο 6-0 της Ιταλίας ανάγκασε τον Ηλία Καντζούρη να καλέσει τάιμ άουτ μετά από μόλις 2:40 στο ματς. Η ελληνική ομάδα, που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Αλέξανδρο Σαμοντούροβ, αντέδρασε με οκτώ αναπάντητους πόντους και με τρίποντα από Σπρίντζιο και Πλώτα πήρε το προβάδισμα (6-8) με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται σε απόλυτη ισορροπία, 16-16.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με καλάθι του Ζούγρη (16-18), όμως η Ελλάδα έμεινε για έξι αγωνιστικά λεπτά χωρίς σκορ και βρέθηκε στο -5 (23-18). Κορκόντζελος και Πλώτας έσπασαν την αφλογιστία και η διαφορά μειώθηκε στο καλάθι, 27-25, αλλά η Ιταλία με πρωταγωνιστή τον Μορέτι ολοκλήρωσε το ημίχρονο με ένα 6-0 και στο +8, 33-25.

Η Ιταλία «χτυπώντας» στο ανοιχτό γήπεδο έφτασε στο 39-27 με 6:25 να απομένουν για το τρίτο δεκάλεπτο. Αστοχία και λάθη στοίχισαν στην ελληνική ομάδα, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους είκοσι (51-31) στο τελευταίο λεπτό της περιόδου.

Παρά τη δυσχερή του θέση, το ελληνικό συγκρότημα δεν κατέθεσε τα όπλα στο τέταρτο δεκάλεπτο και με διαδοχικά τρίποντα του Δήμου πλησίασε από το -21 (58-37) στους 9, 58-49, με τέσσερα λεπτά να απομένουν. Ο Λαγός έφερε το παιχνίδι στους επτά, 60-53, στο 1:43 πριν το τέλος, όμως η Εθνική Εφήβων δεν μπόρεσε να απειλήσει περισσότερο και να αποφύγει την ήττα με 64-55.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 33-25, 51-33, 64-55.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.