Δυσκολεύει η πρόκριση για τον Ερυθρό Αστέρα

Με οδηγό τον Στράτο Περπέρογλου η Μπαρτσελόνα κέρδισε εντός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα με σκορ 67-54 και τον έβαλε σε περιπέτειες όσον αφορά την πρόκρισή του στο top - 8 της Euroleague.

Οι φιλοξενούμενοι κρατήθηκαν στον ματς στο πρώτο ημίχρονο το οποίο και έκλεισαν στο -3 (32-29) όμως στην επανάληψη η Μπαρτσελόνα με... προστάρη τον Περπέρογλου έφτασε σε μια άνετη όπως εξελίχθηκε νίκη, αφού η τρίτη και η τέταρτη περίοδος της ανήκε ολοκληρωτικά.

Έτσι οι Σέρβοι πλέον νιώθουν την καυτή ανάσα της Νταρουσάφακα που είναι στην ένατη θέση με ρεκόρ 14-14 έναντι 15-13 των Σέρβων.

Ο Ερυθρός Αστέρας την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται την Ούνιξ, ενώ η Νταρουσάφακα ταξιδεύει στην Γερμανία για να παίξει με την Μπάμπεργκ, ενώ οι δύο αντίπαλοι για την 8η θέση συγκρούονται την τελευταία αγωνιστική μεταξύ τους στην Τουρκία, σε ένα ματς που αναμένεται με τεράστιο ενδιαφέρον, εφόσον και οι δύο κερδίσουν ή χάσουν την 29η αγωνιστική.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 32-29, 52-43, 67-54.