Τρομερή Εφές, έκανε «σκόνη και θρύψαλα» την Μπούντουτσνοστ!

Η Αναντολού Εφές πάτησε... γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και ισοπέδωσε (106-68) την Μπούντουτσνοστ.

Μετά τις ήττες από Ρεάλ και Ολυμπιακό, η τουρκική ομάδα ξέσπασε στην πρωταθλήτρια της Αδριατικής Λίγκας κι επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στη Euroleague, ανεβαίνοντας στο 9-4! Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν την τρίτη τους ήττα στα τελευταία τέσσερα ματς κι έπεσαν στο 3-10.

Ο Ροντρίγκ Μπομπουά, ο οποίος δεν είχε παίξει κόντρα στον Ολυμπιακό, έκανε τρομερή δουλειά για τους γηπεδούχους, σημειώνοντας τους 19 από τους 22 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, εκεί όπου η Μπούντουτσνοστ με την άμυνα της κατάφερε να ισορροπήσει το ματς μετά το καλό ξεκίνημα της Εφές (13/17 σουτ) και να μείνει κοντά στο σκορ.

Για την ακρίβεια οι φιλοξενούμενοι ήταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι το 25', όταν με καλάθι του Όμιτς μείωσαν σε 59-53. Σε εκείνο το σημείο, όμως, η Εφές πήρε «φωτιά» και μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου είχε ολοκληρώσει σερί 22-0, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +28 (81-53)! Οι Μότουμ, Μοερμάν και Σιμόν πήραν τη σκυτάλη από τον Μπομπουά, με τη διαφορά να... αγγίζει το +40!

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 49-41, 81-53, 106-68

Δείτε τα στατιστικά των δύο ομάδων στο gallery...