Χίμκι-Αρμάνι Μιλάνο 88-90: Ανατροπή για playoffs η ομάδα του Τζέιμς!

Η Αρμάνι Μιλάνο επέστρεψε από το -14 και πέτυχε σπουδαία νίκη στην έδρα της Χίμκι.

Ο Μάικ Τζέιμς κι η παρέα του έκαναν έτσι καθοριστικό βήμα για πρόκριση στα playoffs, την ώρα που οι γηπεδούχοι φαίνεται ότι έχασαν και τις τελευταίες ελπίδες τους. Η ρωσική ομάδα στην επιστροφή του Αλεξέι Σβεντ είχε τον απόλυτο έλεγχο για 30 λεπτά και προηγοήθηκε ακόμα και με 14 πόντους, με τον Νάναλι να είναι αυτός που κρατούσε τους φιλοξενούμενους μέσα στη διεκδίκηση της νίκης.

Είναι χαρακτηριστικό ότι Αρμάνι δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο από το -8 αλλά τα πάντα άλλαξαν στο τελευταίο δεκάλεπτο! Οι παίκτες του Πιανιτζιάνι ξεκίνησαν με επιμέρους 18-3 και γύρισαν… τούμπα το ματς καθώς βρέθηκαν προηγούνται με 83-76 (35’).

Με πρωτοστάτη τον Σβεντ, οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 7-0 και ισοφάρισαν σε 83-83 (38’), ενώ ο Τζένκινς με τρίποντο έκανε το 87-85, 1’09’’ για το φινάλε! Ο Μίτσοφ, όμως, απάντησε, δίνοντας ξανά το προβάδισμα (με 88-87) στην Αρμάνι, με τον Σβεντ να αστοχεί…

Ο Τζέιμς με 2/2 βολές έδωσε «αέρα» τριών πόντων στην ομάδα του (90-87), η οποία μολονότι άργησε να κάνει φάουλ στην τελευταία επίθεση δεν το πλήρωσε! Αυτός που πήγε στη γραμμή, με 2.8’’ πριν το τέλος, ήταν ο Σβεντ, ο οποίος αστόχησε επίτηδες τον στη δεύτερη βολή αλλά οι συμπαίκτες του δεν μπόρεσαν να πάρουν το ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 54-45, 73-65, 88-90.

Τα στατιστικά των δύο ομάδων στο gallery...