Ερυθρός Αστέρας-Βιλερμπάν 72-74: Άλωσε το Βελιγράδι

Μεγάλη νίκη για την Βιλερμπάν που επικράτησε 74-72 του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι

Παρότι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα να ήταν πίσω στο σκορ η Βιλερμπάν τελικά μίλησε στα κρίσιμα και πήρε τη νίκη με 74-72 στην παράταση (65-65 κ.α.) στο Βελιγράδι κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα.

Οι Σέρβοι είχαν το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα όμως στο τέλος η Βιλερμπάν βρήκε τις λύσεις και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη για τη συνέχεια της χρονιάς.

Έτσι, οι Γάλλοι ανέβηκαν στο 5-3 και εδραιώνονται στην πρώτη οκτάδα. Πρωταγωνιστές για τους νικητές οι Ζαν-Σαρλ (20 πόντοι) και Τζεκίρι (18 πόντοι, 19 ριμπάουντ).

Από την άλλη, για τους Σέρβους -που υποχώρησαν στο 2-6- διακρίθηκαν οι Μπάρον (16 πόντοι) και Μπράουν (15 πόντοι).

Η Βιλερμπάν δεν παρέδωσε τα όπλα. Ο Ζαν Σαρλ βγήκε μπροστά για τους φιλοξενούμενους και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι (65-63, 38'). Η άμυνα των πρωταθλητών Γαλλίας ήταν αποτελεσματική και οδήγησε τους Γκιστ και Μπάρον σε άστοχα σουτ. Ο Ζαν Σαρλ πήρε φάουλ και με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 65-65, 15'' για το τέλος. Ο Νταβίντοβατς αστόχησε, όπως και ο Τέιλορ και έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Ο Ζαν Σαρλ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στην κανονική διάρκεια και η Βιλερμπάν μπήκε... φουριόζα στην παράταση (68-71, 43'). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με τον Νταβίντοβατς και πήραν προβάδισμα (72-71, 49'' για το τέλος). Ο Γεκίρι σκόραρε και η Βιλερμπάν ανέκτησε τα ηνία (72-73, 27''). Η πολύ καλή άμυνα του Λάιτι οδήγσε σε λάθος τον Μπράουν, 3'' πριν από το τέλος του αγώνα.