Βαλένθια - Χίμκι 88-82: Εύκολη νίκη για τους Ισπανούς

Η Χίμκι ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η Βαλένθια κράτησε τη νίκη.

Τη 10η νίκη της φέτος στη Euroleague πήρε η Βαλένθια, καθώς επικράτησε 88-82 της ουραγού Χίμκι.

Οι Ισπανοί μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και πήραν μια διαφορά ασφαλείας από το πρώτο ημίχρονο και παρά τις προσπάθειες των Ρώσων, δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι.

Οι «νυχτερίδες» επέβαλλαν τον ρυθμό τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφεραν με ένα επιμέρους σκορ 29-16, να στείλουν την διαφορά στους 16 πόντους με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου για το 45-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Χίμκι προσπάθησε για την ανατροπή, αλλά η Βαλένθια τους Χέρμανσον και Τόμπι κρατούσε τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα. Ακόμα και όταν οι Ρώσοι μείωσαν σε 82-77, οι γηπεδούχοι δεν αγχώθηκαν και πήραν τη νίκη με 88-82.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 45-29, 59-52,88-82.