Oύνιξ Καζάν-Ρεάλ Μαδρίτης, 65-58: Τελείωσε την «Βασίλισσα» με δίδυμο Χεζόνια-Βορόντσεβιτς

Oύνιξ Καζάν-Ρεάλ Μαδρίτης: Μια σπουδαία νίκη πέτυχε η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς «λυγίζοντας» την Ρεάλ στο Καζάν

Δυναμικά ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο στο Καζάν με την ομάδα του Περάσοβιτς και τον Μάριο Χεζόνια(11 πόντους στο ημίχρονο) μπροστάρη να τερματίζει το 10ο λεπτό στο 14-11, διατηρώντας ένα μικρό προβάδισμα.

Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα δεν άλλαξε πολύ με τους γηπεδούχους να κοιτάνε στα μάτια τη «Βασίλισσα» για να πάνε στα αποδυτήρια με διαφορά ενός πόντου(35-34) με τον Γιαμπουσελέ να κρατάει στο ματς τους Μαδριλένους με 9 πόντους στο ημίχρονο.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πιο συγκεντρωμένα και κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους σε πολλά λάθη. Μάλιστα 2 λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η Ούνιξ είχε ήδη επτά ομαδικά, χάνοντας το προβάδισμα(49-51 στο 30ο λεπτό).

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι όταν στο 35ο λεπτό οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν για το 55-55, ενώ με διαδοχικά καλάθια και σκληράδα στην άμυνα η Βιλερμπάν πέρασε μπροστά 2’ πριν το τέλος(63-58) τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 14-7. Τελικά,

Κορυφαίος για την ομάδα του Περάσοβιτς ήταν ο άλλοτε «πράσινος» Μάριο Χεζόνια με 13 αλλά και ο Βοροντσέβιτς με 13 εξίσου, ενώ για τη «Βασίλισσα» οι Ταβάρες και Γιαμπουσέλε τερμάτισαν ως πρώτοι σκόρερ με 15 και 14 αντίστοιχα. Ακολούθως, ο Αμπάλδε τελείωσε διψήφιος με 10.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 35-34, 49-51, 65-58