Euroleague: Η Μονακό ξέσπασε στο τέλος και πήρε το ντέρμπι με τη Βιλερμπάν - Αγωνία για Μπράουν

Η Βιλερμπάν πάλεψε για 30 λεπτά, αλλά η Μονακό πάτησε γκάζι στην τέταρτη περίοδο και πήρε το «διπλό» στο γαλλικό ντέρμπι της Euroleague με 84-75. Ανησυχία για τον τραυματισμό του Τζον Μπράουν.

Με τα τρία πρώτα δεκάλεπτα να λήγουν ισόπαλα στο «Αστρομπάλ», όλα έδειχναν πως ο γαλλικός «εμφύλιος» θα είναι ντέρμπι μέχρι το τέλος.

Ωστόσο, η Μονακό έδειξε την ανωτερότητά της στην καθοριστική τέταρτη περίοδο και με ηγέτης τους Μάικ Τζέιμς (17π.) και Ντονάτας Μοτιεγιούνας (17π.) έφτασε στη νίκη.

Ωστόσο, ανησυχία προκαλεί ο τραυματισμός του Τζον Μπράουν στα 41'' πριν από το τέλος του ματς με αποτέλεσμα να διακοπεί ο αγώνας για 10 λεπτά και ο παίκτης να μεταφερθεί με φορείο εκτός γηπέδου.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 45-45, 60-60, 75-84

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Μάθιους 11, Νουά 9 (3), Καχούντι 3 (1), Τάιους 6, Ρισασέ 3 (1), Ντε Κολό 2, Φαλ 1, Λάιτι 13 (2), Ομπάσοχαν 13 (2), Τζάκσον-Καρτράιτ 8 (1), Πονς 6 (5 ριμπάουντ)

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκομπό 5 (1), Μπράουν 8 (5 ριμπάουντ), Λόιντ 11, Μπλόσομγκεϊμ 8 (2), Ντιάλο 8 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μοτιεγιούνας 17 (1), Μοερμάν 3, Στραζέλ, Χολ 7, Τζέιμς 17.