Mundobasket 2014: Φινλανδία - Νέα Ζηλανδία 65-67 (photos)

Κοντά στην πρόκριση για τους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου Μπάσκετ 2014 της Ισπανίας βρίσκεται η Νέα Ζηλανδία που επικράτησε 67-65 της Φινλανδίας και έστειλε τους Σκανδιναβούς εκτός διοργάνωσης.

Οι Νεοζηλανδοί πήραν το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα τους και περιμένουν τα αποτελέσματα των άλλων παιχνιδιών του Γ' Ομίλου των ΗΠΑ για να μάθουν αν θα προκριθούν και σε ποια θέση, ως τρίτοι ή τέταρτοι. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Φότου με 18 πόντους, ενώ για τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Λι με 17 πόντους.

Η Νέα Ζηλανδία είχε σταθερά το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά δέχθηκε πίεση στα τελευταία λεπτά με αποτέλεσμα να κινδυνέψει να χάσει τη νίκη. Ωστόσο, ο Κόπονεν αστόχησε στο σουτ που θα έστελνε την αναμέτρηση στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 32-44, 45-57, 65-67.

Φινλανδία (Ντέτμαν): Κοϊβίστο 2, Μέρφι 3, Μουούρινεν 2, Χαφ 10, Λι 17, Σαλίν 6, Κότι 6, Κόπονεν 13, Νουούτινεν, Λέιτο, Ράνικο 6.

Νέα Ζηλανδία (Βούτσινιτς): Τάι 6, Μπάρτλετ 5, Πένι 11, Βούκονα 5, Κένι, Γουέμπστερ 8, Αμπεκρόμπι 7, Φοτού 18, Φραν, Λο 2, Τ. Γουέμπστερ 5.