Πρώτη νίκη για Σέλτικς

Την πρώτη τους φετινή νίκη πέτυχαν οι Μπόστον Σέλτικς, αφού ξεπέρασαν το εμπόδιο των Ντιτρόιτ Πίστονς, οι οποίοι έμειναν χωρίς επιτυχία σε τρία παιχνίδια, με 95-85.

Οι «κέλτες» είχαν τον Μπράντον Μπας σε πολύ καλή βραδιά και ξέφυγαν στο σκορ κατά την διάρκεια του τρίτου δωδεκαλέπτου. Ο πρώην φόργουρντ των Ορλάντο Μάτζικ είχε 17 πόντους με 7/11 σουτ σε 22 λεπτά.

Ακόμα, ο Ζερμέιν Ονίλ πέτυχε 19 πόντους και μάζεψε επτά ριμπάουντ, ο Ρέι Άλεν είχε 17, ενώ ο Πολ Πιρς συνέβαλε με δώδεκα στο πρώτο του φετινό παιχνίδι.

Πάντως, οι Πίστονς, με μπροστάρη τον Γκρεγκ Μονρό (22 π., 9 ρ.) «φόρτσαραν» στην τέταρτη περίοδο, αλλά δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν την εις βάρους τους κατάσταση, αν και μείωσαν αρκετά την διαφορά. Πλέον έχουν ρεκόρ 0-3 και επέτρεψαν στους Σέλτικς να προωθηθούν στο 1-3.