Αποφασισμένοι οι Χοκς και τέσσερα σερί

Παρά την συνεχόμενη απουσία του Αλ Χόρφορντ, οι Ατλάντα Χοκς παραμένουν σε τροχιά νικών, κάτι που επιβεβαιώθηκε με το αποψινό (ξημερώματα 19/01) τους 92-89 σε βάρος των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς.

Έτσι τα «γεράκια» συμπλήρωσαν τέσσερις διαδοχικές επιτυχίες και ανέβηκαν στην κορυφή της Southeast με ρεκόρ 11-4. Άλλωστε ο Τζο Τζόνσον πέτυχε 24 πόντους και πρωταγωνίστησε σε αμυντικό επίπεδο στα τελευταία λεπτά.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έδειξαν πως «καθάρισαν» το ματς με σερί 14-0 στο τέλος του τρίτου 12λεπτου, αλλά οι Μπλέιζερς απάντησαν με δικό τους 13-0 στο ξεκίνημα της τελευταία περιόδου και ισοφάρισαν.

Οι Χοκς βρέθηκαν μπροστά με 84-80 στα τελευταία λεπτά και οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρία να μειώσουν το σκορ. Ωστόσο, ο Τζόνσον κατέγραψε ένα καταλυτικό κλέψιμο σε βάρος του Ουέσλι Μάθιους (10 π.) και διέγραψε τις τελευταίες ελπίδες του συλλόγου του Πόρτλαντ, ο οποίος υποχώρησε στο 8-6.

Σημειώνουμε πως ο Τζαμάλ Κρόφορντ πέτυχε 22 πόντους κι ο Λα Μάρκους Όλντριτζ είκσοι για τους φιλοξενούμενους.