Με Ντάλεμπερτ οι Ρόκετς

Πέρασαν... πολλά, αλλά οι Χιούστον Ρόκετς επικράτησαν των Νιου Ορλίνς Χόρνετς με 90-88 στην παράταση (82-82 κ.α.).

Το νικητήριο καλάθι στο έξτρα πεντάλεπτο σημειώθηκε από τον Σάμουελ Ντάλεμπερτ, ο οποίος συμπλήρωσε 15 πόντους, ενώ είχε συγκεντρώσει ήδη 17 ριμπάουντ. Γενικά, οι «ρουκέτες» είχαν το προβάδισμα για όλο το παιχνίδι εξαιτίας του Κέβιν Μάρτιν (32 π., 8 ρ.).

Ωστόσο, οι Χόρνετς ισοφάρισαν για πρώτη φορά στο 82-82, 18 δευτερόλεπτα πριν την λήξη με μία εύστοχη βολή του Τζάρετ Τζακ (15 π., 7 ασ.). Ο Τζέισον Σμιθ (17 π.) αστόχησε στο τέλος της κανονικής διάρκειας, ενώ ο Μάρκο Μπελινέλι (15 π.) αποδείχθηκε μοιραίος στην παράταση.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για πρώτη και τελευταία φορά στην παράταση, όταν έφτασαν στο 88-83, αλλά τότε ο Ντάλεμπερτ πέτυχε πέντε πόντους στο σερί 7-0 που επανέφερε τους Ρόκετς μπροστά στο σκορ.

Έστω και έτσι, η ομάδα του Χιούστον συμπλήρωσε πέντε παιχνίδια αήττητη και ανέβηκε στο 8-7. Από την άλλη, οι Χόρνετς έμειναν μακριά από τις νίκες για έκτο συναπτό παιχνίδι και γνώρισαν την 12η τους ήττα σε 15 ματς από την αρχή της σεζόν.