Γιούτα Τζαζ: Δικαίωση στην παράταση (video)

Απώλεσαν προβάδισμα έξι πόντων στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης, αλλά οι Γιούτα Τζαζ κατέβαλαν με 114-110 τους Ιντιάνα Πέισερς στην παράταση (98-98 κ.α.).

Μάλιστα οι Τζαζ δημιούργησαν και διαφορά οκτώ πόντων στο τέταρτο 12λεπτο, η οποία ήταν η μεγαλύτερη της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα το σκορ έγινε 97-89, πριν ισοφαρίσουν οι Πέισερς σε 98-98, εννέα δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε του 48λεπτου με δύο βολές του Πολ Τζορτζ. Στην τελευταία επίθεση, ο Γκόρντον Χέιγουορντ έκανε επιθετικό φάουλ, αλλά ο Αλ Τζέφερσον πέτυχε τέσσερις πόντους στο αρχικό 6-0 του έξτρα χρόνου. Ούτε το 104-98, όμως, κατεύνασε τους εκπρόσωπους της Ιντιανάπολις, καθώς ο Τζορτζ μείωσε με νέο «θανατηφόρο» τρίποντο, αλλά αστόχησε σε αντίστοιχο σουτ, που θα ισοφάριζε σε 110-110.

Μετά το 110-107, η ομάδα του Τάιρον Κορμπίν διατήρησε, έστω και δύσκολα, το πλεονέκτημα και προωθήθηκε στο 24-20. Από την πλευρά του, ο Τζέφερσον συμπλήρωσε 25 πόντους με τους 8 της παράτασης, ενώ ο Πολ Μίλσαπ είχε 21 πόντους και 5 κλεψίματα. Στους 15 πόντους έφτασε ο Χέιγουροντ, ο οποίος υπέπεσε σε τρία λάθη μέσα στο τελευταίο λεπτό του τέταρτου 12λεπτου, στους 14 ο Ράντι Φόι και στους 11 ο Ντέρικ Φέιβορς.

Από την άλλη, οι Πέισερς έπεσαν στο 26-18, παρά τους 24 πόντους του Ντέιβιντ Ουεστ, τους 23 του Τζορτζ και τους 22 του Τζορτζ Χιλ, που μοίρασε παράλληλα 8 ασίστ και μάζεψε 9 «σκουπίδια». Στους 14 πόντους και στα 12 ριμπάουντ έφτασε ο Ρόι Χίμπερτ, στους 11 πόντους ο Ντι Τζέι Όγκουστιν, ενώ ο Λανς Στέφενσον δεν σκόραρε και ο Τζέραλντ Γκριν έμεινε εκτός rotation για ένα ακόμα ματς, αν και υποστήριξε πως θα προσαρμόσει το παιχνίδι του, ώστε να τεθεί πάλι εντός των επιλογών του Φρανκ Βόγκελ.