Φιλικά προετοιμασίας: Ήττα και τραυματισμός για Πέισερς (videos)

Πρόωρα αποχώρησε ο Ντάνι Γκρέιντζερ εξαιτίας τραυματισμού στο αριστερό πόδι και οι Ιντιάνα Πέισερς έχασαν με 92-85 από τους Ντάλας Μάβερικς.

Μάλιστα, ο Ρικ Καρλάιλ πρόσφερε ρεπό στον Βινς Κάρτερ, αλλά ο Σον Μάριον ήταν διαθέσιμος και σημείωσε 18 πόντους (9/18 σουτ) συν 11 ριμπάουντ, ενώ ο Μόντα Έλις πρόσθεσε 13 πόντους (5/7 σουτ) και 9 ασίστ στο «Bankers Life Fieldhouse». Ακόμα, ο Σαμ Ντάλεμπερτ είχε 9 πόντους (4/7 σουτ), 8 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 4 μπλοκ. Από την άλλη, ο Λουίς Σκόλα (5/15 σουτ) και Ορλάντο Τζόνσον (4/7 σουτ) «έγραψαν» από 14 πόντους, ενώ ο Γκρέιντζερ (3 π., 1/4 σουτ, 8 λ.), που έχασε σχεδόν ολόκληρο το περσινό πρωτάθλημα λόγω τραυματισμού στο αριστερό γόνατο, βγήκε από το ματς, 4:05 πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου, ενώ ο Κρις Κόπλαντ (3/12 σ., 11 π., 29 λ.) φάνηκε να χτυπά στο γόνατο προς το τέλος του αγώνα! Θυμίζουμε επίσης πως ο Φρανκ Βόγκελ ξεκούρασε τους Ρόι Χίμπερτ, Ντέιβιντ Ουέστ, Τζορτζ Χιλ και Πολ Τζορτζ για διαφορετικούς λόγους.

Τραυματισμένος αποχώρησε και ο Φιλ Πρέσεϊ (0 π., 0/7 σ., 22 λ.) από την ήττα των Μπόστον Σέλτικς με 99-97 στο «Air Canada Centre», αφού γύρισε τον αριστερό αστράγαλο κατά τη διάρκεια της τέταρτης περιόδου. Επίσης, οι Τζέραλντ Ουάλας και Κρις Χάμφρις πήραν ρεπό από τον Μπραντ Στίβενς, ενώ ο Μάρσον Μπρουκς σημείωσε 15 από τους 17 πόντους του (6/10 σουτ) στο πλαίσιο της τέταρτης περιόδου, αλλά ο Τζόρνταν Κρόφορντ (2/5 σ., 4 π., 24 λ.) αστόχησε σε τρίποντο νεκρού χρόνου και οι «C’s» έχασαν, αλλά οι Τζεφ Γκριν (5/12 σουτ) και Κέλι Όλινικ (6/7 σουτ) πρόσφεραν από 13 πόντους. Για τους «πτερόσαυρους», ο Τέρενς Ρος πέτυχε 19 πόντους (7/14 σουτ) και ο Λάντρι Φιλντς 14 (5/7 σουτ), ενώ ο Κάιλ Λόουρι είχε 11 (4/5 σουτ), ο Ρούντι Γκέι 10 (4/5 σουτ) και ο Γιόνας Βαλαντσίουνας άλλους 10 (2/2 σουτ) μαζί με 2 μπλοκ.

Στο μεταξύ, ο Ντέρικ Ρόουζ σημείωσε 22 πόντους (6/9 σουτ) επιστρέφοντας στο «United Center», όπου οι Σικάγο Μπουλς κέρδισαν τους Ντιτρόιτ Πίστονς με 96-81 σε άλλο φιλικό παιχνίδι της βραδιάς. Ακόμα, ο Γιοακίμ Νοά έμεινε στους 2 πόντους (0/3 σουτ) στο φετινό ντεμπούτο του, αλλά μάζεψε 9 ριμπάουντ και μοίρασε 3 μπλοκ, ενώ ο Κάρλος Μπούζερ είχε 10 πόντους (4/9 σουτ) και 11 ριμπάουντ. Επίσης, ο Τόνι Σνελ «έγραψε» 12 πόντους (5/8 σουτ) και 4 ασίστ σε 25 λεπτά. Για τα «πιστόνια», που δεν χρησιμοποίησαν τους Τσόνσι Μπίλαπς και Λουίτζι Ντατόμε, ο Κεντάβιους Κάλντγουελ Πόουπ σημείωσε 17 πόντους (6/17 σουτ) και 7 ριμπάουντ σε 40 λεπτά και ο Γιόνας Γιερέμπκο ακολούθησε με 14 πόντους (4/6 σουτ), αλλά ο Αντρέ Ντράμοντ αρκέστηκε σε 5 πόντους (1/7 σουτ) συμβάλλοντας στο συνολικό 32.5% στα σουτ εντός παιδιάς, τη στιγμή που συγκέντρωσε 10 «σκουπίδια».

{youtube}FWiqIlJjR7w{/youtube}
{youtube}l8eSQmC_3DQ{/youtube}

Ακόμα, οι Χιούστον Ρόκετς απέκλεισαν τον Τζέρεμι Λιν εξαιτίας ίωσης, αλλά ο Τζέιμς Χάρντεν τους οδήγησε στο 108-104 εναντίον των Ορλάντο Μάτζικ στο «Toyota Center» σημειώνοντας 21 πόντους (7/12 σουτ) και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Ντουάιτ Χάουαρντ έμεινε στους 8 πόντους και στα 4 ριμπάουντ, όλα στο πρώτο 24λεπτο. Παρά το θετικό αποτέλεσμα, ο φορμαρισμένος Όμρι Κάσπι αρκέστηκε σε 6 πόντους (2/10 σουτ), ενώ ο Ντονάτας Μοτιεγιούνας «κέρδισε έδαφος» στην «κούρσα» για θέση στα πλάνα του Κέβιν Μακ Χέιλ με 14 πόντους (6/13 σουτ) και 8 ριμπάουντ. Από την άλλη ξεχώρισε ο Μάνι Χάρις, που διεκδικεί θέση στο τελικό ρόστερ των Μάτζικ, χάρη σε 17 πόντους (8/16 σουτ) σε 23 λεπτά, ενώ ο Άντριου Νίκολσον πέτυχε 15 πόντους (6/8 σουτ) και ο Τόμπιας Χάρις απέσπασε ρεπό από τον Ζακ Βον.

{youtube}R5zfJb7ahZs{/youtube}

Ακόμα, οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς αποτέλεσαν την πρώτη ομάδα του ΝΒΑ που δήλωσε υπέρ γάμων μεταξύ ομοφυλόφιλων, πριν καταβάλουν τους Γιούτα Τζαζ με 99-92 στο «EnergySolutions Arena». Ξεχώρισε ο Ντάμιαν Λίλαρντ με 24 πόντους (7/20 σουτ), ενώ ο Μο Ουίλιαμς πρόσθεσε 17 (8/13 σουτ) και ο Ρόμπιν Λόπεζ 13 (6/11 σουτ) συν 13 ριμπάουντ. Από την πλευρά του, ο Λα Μάρκους Όλντριτζ έβαλε πάγο σε αμφότερα τα γόνατα και παρακολούθησε το τέλος του αγώνα από τον πάγκο, αφού πρώτα κατέγραψε 16 πόντους (7/13 σουτ) σε 26 λεπτά. Για τους «μορμόνους», ο Ενές Καντέρ πέτυχε 23 πόντους (10/17 σουτ) και ο Γκόρντον Χέιγουορντ 20 (6/16 σουτ), ενώ ο Ντέρικ Φέιβορς ακολούθησε με 10 πόντους (4/7 σουτ) και 17 «σκουπίδια».