Φιλικά προετοιμασίας: Αποβλήθηκε ο Νοβίτσκι! (videos)

Η ήττα των Ντάλας Μάβερικς με 100-95 από τους Χιούστον Ρόκετς στο «Toyota Center» πέρασε σε δεύτερη μοίρα, από τη στιγμή που αποβλήθηκε ο Ντιρκ Νοβίτσκι.

Ο Γερμανός διεθνής «κατέβασε» τον Όμρι Κάσπι σε απόπειρα αιφνιδιασμού των «ρουκετών» και οι διαιτητές των έστειλαν στα αποδυτήρια, πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος! Σημείωσε, πάντως, 11 πόντους, όσους ο Ουέιν Έλινγκτον, ενώ ο Σάμουελ Ντάλεμπερτ είχε 13 (5/9 σουτ) μαζί με 7 ριμπάουντ και 3 μπλοκ, τη στιγμή που ο Χοσέ Καλντερόν σταμάτησε στους 14 πόντους (6/10 σουτ) και ο Μόντα Έλις στους 8 (3/13 σουτ). Στα των Ρόκετς, που την ύστατη ώρα απέκλεισαν τον Τέρενς Τζόουνς με αφορμή τραυματισμό στον δεξιό ώμο, ο Ντουάιτ Χάουαρντ «έγραψε» 15 πόντους και 17 ριμπάουντ ως βασικός πάουερ φόργουορντ, ενώ ο Τζέιμς Χάρντεν έφτασε στους 19 πόντους.

{youtube}xMYezzWHzY8{/youtube}
{youtube}jEWIPeCOJeE{/youtube}

Σε άλλο φιλικό προετοιμασίας, που έγινε στο «Air Canada Centre», οι Νιου Γιορκ Νικς και Τορόντο Ράπτορς έφτασαν στη… δεύτερη παράταση, ώστε οι «πτερόσαυροι» να κερδίσουν με 123-120. Ο Τερενς Ρος σημείωσε 27 πόντους και ο Ντε Μαρ Ντε Ροζάν 21, ενώ ο Ρούντι Γκέι είχε 19. Από την άλλη, ο Αντρέα Μπαρνιάνι πέτυχε 19 πόντους εναντίον της προηγούμενης ομάδας του, τη στιγμή που ο Καρμέλο Άντονι κατέγραψε 9 πόντους και 8 ριμπάουντ σε 26 λεπτά, ενώ ο Τουρ Μάρι πλησίασε περισσότερο μόνιμη θέση στο ρόστερ του Μάικ Ουόντσον με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 34 λεπτά. Επίσης, ο Μπένο Ούντριχ εκμεταλλεύτηκε το ρεπό του Ρέιμοντ Φέλτον με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 34 λεπτά, ενώ ο Μέτα Ουόρλντ Πις (6/14 σ., 16 π., 6 ρ., 3 ασ.) επέστρεψε στη δράση πρωταγωνιστώντας σε διένεξη με τον Τάιλερ Χάνσμπροου, που προκάλεσε τεχνική ποινή σε βάρος του πρώην Ρον Αρτέστ.

{youtube}oHrM9ccHb7Y{/youtube}
{youtube}JIJrcstaGB8{/youtube}

Ο Γιάννης Αντετοκούμπο είχε 6 πόντους (1/5 σουτ), 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 1 λάθος σε 27 λεπτά του 105-84 των Σικάγο Μπουλς σε βάρος των Μιλγουόκι Μπακς. Στον αγώνα του «United Center» ξεχώρισε… πάλι ο Ντέρικ Ρόουζ με 24 πόντους, ενώ ο Κάρλος Μπούζερ είχε 16 και ο Λουόλ Ντενγκ 15. Στους 14 έφτασε ο Γκάρι Νιλ και στους 13 ο Μπράντον Νάιτ για τα «ελάφια», ο προπονητής των οποίων, Λάρι Ντρου, ομολόγησε πως δεν υπολογίζει τον τραυματισμένο Ερσάν Ιλιασόβα για το ξεκίνημα της regular season!

{youtube}JKHnTrYr8eU{/youtube}
{youtube}jkGMxBHQ-X8{/youtube}

Τέλος, το 104-93 των Κλίβελαντ Καβαλίερς επί των Φιλαδέλφεια 76ερς σημαδεύτηκε από πρόωρη αποχώρηση του Σεργκέι Καράσεφ εξαιτίας τραυματισμού στον αστράγαλο, τη στιγμή που είχε 1/6 σουτ. Παραγωγικά ξεχώρισε ο Τριστάν Τόμπσον με 17 πόντους (7/11 σουτ), 16 ριμπάουντ και 2 μπλοκ σε 28 λεπτά, ενώ ο Κάιρι Έρβινγκ είχε 17 πόντους (6/10 σουτ) και 12 ασίστ. Επίσης, ο Αλόνζο Γκι σημείωσε 4 τρίποντα, ώστε να φτάσει στους 14 πόντους εντός 27 λεπτών ως βασικός σμολ φόργουορντ. Από τους «Σίξερς», ο Έβαν Τέρνερ, που επέστρεψε στο Κολόμπους, όπου έπαιξε με το Οχάιο Στέιτ, «έγραψε» 14 πόντους, αλλά ο Μάικλ Κάρτερ-Ουίλιαμς έμεινε στους 5 πόντους (1/11 σουτ) σε 32 λεπτά, ενώ ο Ρόις Ουάιτ χρεώθηκε 6 φάουλ σε 17 λεπτά, στα οποία είχε 7 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 λάθη, μεταξύ άλλων. Στους 17 πόντους (6/11 σουτ) σταμάτησε ο Τζέιμς Άντερσον συνεχίζοντας τις θετικές εμφανίσεις ως βασικός γκαρντ, ενώ ο Ντάνιελ Όρτον είχε 2 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 21 λεπτά.

{youtube}1_pGNQuiKh8{/youtube}
{youtube}Ydb4N0RMTYM{/youtube}

Παρακάτω όλα τα αποτελέσματα της βραδιάς:
Τορόντο Ράπτορς-Νιου Γιορκ Νικς 123-120 στη δεύτερη παράταση (113-113 α’ παρ., 102-102 κ.α.)
Κλίβελαντ Καβαλίερς-Φιλαδέλφεια 76ερς 104-93
Σικάγο Μπουλς-Μιλγουόκι Μπακς 105-84
Χιούστον Ρόκετς-Ντάλας Μάβερικς 100-95