Σάρλοτ Μπόμπκατς: Σταμάτησαν τους Κλίπερς (video)

Πλήρωσαν την απουσία του Κρις Πολ στα κρίσιμα λεπτά οι Λος Άντζελες Κλίπερς, που έχασαν με 95-91 από τους Σάρλοτ Μπόμπκατς στο «Time Warner Cable Arena».

Αμφότερες οι ομάδες στερήθηκαν των υπηρεσιών του βασικού πλέι-μέικερ τους, αλλά οι «αγριόγατες» πέτυχαν δεύτερη νίκη σε ισάριθμα ματς χωρίς τον Κέμπα Ουόλκερ, ο οποίος έμεινε έξω μαζί με τους Τζεφ Τέιλορ και Μπρένταν Χέιγουντ. Ανέβηκαν, λοιπόν, στο 19-25 και έριξαν τους Κλίπερς στο 29-15 εκμεταλλευόμενοι τον νέο παραγκωνισμό του τραυματισμένου Κρις Πολ, αφού η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς υπέπεσε σε 5 λάθη στο πρώτο 12λεπτο και σε 14 συνολικά, ενώ στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού είχαν 1/5 σουτ, κάτι που επέτρεψε στην ομάδα του Μάικλ Τζόρνταν να εξασφαλίσει το θετικό αποτέλεσμα έπειτα από 6 συνεχόμενες ήττες σε αγώνες εναντίον των εκπρόσωπων της «πόλης των αγγέλων».

Παραγωγικά ξεχώρισε ο Αλ Τζέφερσον με 24 πόντους (12/23 σ., 10 ρ., 4 λ.) παρά τη συνεχή πίεση του Ντε Αντρέ Τζόρνταν (4 π., 2/2 σ., 20 ρ., 2 κλ. 2 μπλ., 32:14), ο Τζέραλντ Χέντερσον και ο Τζος Μακ Ρόμπερτς πρόσθεσαν από 13, ενώ ο πρώην πλέι-μέικερ του Ολυμπιακού, Τζανίρο Πάργκο, είχε 11. Από την άλλη, ο Μπλέικ Γκρίφιν έφτασε στους 27 (11/20 σ.), αλλά στο τέταρτο 12λεπτο αρκέστηκε σε 0/4 σουτ. Ακολούθησαν ο Τζαμάλ Κρόφορντ με 20 (8/12 σ.), ο Τζέι Τζέι Ρέντικ με 15 και ο Ντάρεν Κόλισον με 12, ενώ ο Ματ Μπαρνς παρέμεινε στη βασική πεντάδα, αλλά περιορίστηκε στους 4 πόντους (2/7 σ., 17:29). Τέλος, στο περιθώριο της αναμέτρησης, ο Πολ ξεκαθάρισε πως σίγουρα θα είναι έτοιμος για το All Star Game της 16ης Φεβρουαρίου.