Ντάλας Μάβερικς: Γκάζωσαν με «Καβς» (video)

Διατηρώντας διψήφιο προβάδισμα για ολόκληρο το τέταρτο 12λεπτο, οι Ντάλας Μάβερικς επικράτησαν των Κλίβελαντ Καβαλίερς με 124-107 στο «American Airlines Center».

Ο Ντέβιν Χάρις πέτυχε 7 από τους 16 πόντους του (4/8 σ., 4 ασ., 19:06) σε επιμέρους 9-2, το οποίο δημιούργησε διαφορά ασφαλείας στους «Μαβς» ενόψει του τέταρτου 12λεπτου. Ακολούθησε η άνοδος στο 28-21, παρά τον νέο αποκλεισμό του Σον Μάριον και τον δεδομένο του Γκαλ Μέκελ, ενώ την ίδια ώρα οι Καβαλίερς του Μάικ Μπράουν υποχώρησαν στο 16-32 με 5η διαδοχική ήττα εν τη απουσία του Κάρικ Φέλιξ.

Παραγωγικά ξεχώρισε ο Ντιρκ Νοβίτσκι (9/16 σ., 8 ρ.), αλλά ήταν στον πάγκο, όταν δημιουργήθηκε διψήφια διαφορά, ενώ ο Μόντα Έλις πέτυχε 22 πόντους (8/12 σ., 7 ασ., 6 λ.), ο Σαμ Ντάλεμπερτ 18, ο Μπράνταν Ράιτ 14 με 9 στην τρίτη περίοδο και ο Χοσέ Καλντερόν 11 μαζί με 10 ασίστ. Από την άλλη, ο Κάιρι Έρβινγκ «έγραψε» 27 (8/18 σ., 8 ασ.), ο Λουόλ Ντενγκ 18 (8/16 σ., 4 κλ.), ο Τριστάν Τόμπσον 17, ο Τζάρετ Τζακ 12 και ο Άντονι Μπένετ 11 (3/8 σ.) με 8 στο δεύτερο 12λεπτο, ενώ ο Σι Τζέι Μάιλς πρόσθεσε 10 και ο Άντερσον Βαρεχάο (3/8 σ., 5 ρ., 3 κλ., 24:47) άλλους 10 ως βασικός σέντερ ύστερα από απουσία τριών αγώνων.