Ουάσινγκτον Ουίζαρντς: Στο ρελαντί με Τζαζ (videos)

Έβδομη νίκη σε οκτώ ματς πέτυχαν οι Ουάσινγκτον Ουίζαρντς με ευρύ 104-91 σε βάρος των Γιούτα Τζαζ στο «Verizon Center».

Χρειάστηκαν λιγότερο από δύο ώρες, αν και εξόντωσαν τους «μορμόνους» στο τέταρτο 12λεπτο, στο ξεκίνημα του οποίου +15 έγινε +5. Έλειψαν οι τραυματισμένοι Νενέ, Μαρτέλ Ουέμπστερ και Κέβιν Σεραφέν, αλλά οι έμπειροι Ντρου Γκούντεν (12 π., 6/7 σ., 19:09), Αλ Χάρινγκτον (8 π., 4/8 σ., 21:13) και Αντρέ Μίλερ (2 π., 1/4 σ., 6 ασ., 13:09) συνέβαλαν καταλυτικά στη δημιουργία διψήφιας διαφοράς στο δεύτερο 12λεπτο, η οποία αποδείχθηκε αρκετή για την άνοδο στο 32-29. Από την πλευρά τους, οι ουραγοί της Δύσης υποχώρησαν στο 21-40 με τέταρτη ήττα σε έξι ματς.

Συνολικά ξεχώρισε ο φορμαρισμένος Τρέβορ Αρίζα με 26 πόντους (5/8 δ., 4/4 τρ.), ενώ ο Μπράντλι Μπιλ «έγραψε» 22 (9/19 σ.), ο Μάρτσιν Γκορτάτ 16 (7/11 σ., 9 ρ.) και ο Τζον Ουόλ 14 (7/15 σ.. 10 ασ., 2 κλ., 33:43). Για τους Τζαζ, ο Αλέκ Μπαρκς είχε 19 (6/11 σ.), ο Τρέι Μπερκ 14 (5/14 σ.), ο Γκόρντον Χέιγουορντ 12 (5/12 σ., 3 κλ.) και ο Ενές Καντέρ 11 (4/8 σ., 8 ρ.), ενώ ο Ντέρικ Φέιβορς περιορίστηκε στους πέντε (2/4 σ., 26:22), αλλά τρόμαξε την αντίπαλη ρακέτα με τέσσερα μπλοκ.