Μέμφις Γκρίζλις: «Σκούπισμα» με θετικούς Έλληνες (video)

Εννέα πόντους σημείωσε ο Νικ Καλάθης και έξι ο Κώστας Κουφός στο 91-87 των Μέμφις Γκρίζλις σε βάρος των Γιούτα Τζαζ στο «Energy Solutions Arena».

Οι «αρκούδες» ξεκίνησαν νωθρά κρίσιμα σειρά πέντε εκτός έδρας αγώνων, καθώς ήταν πίσω στο σκορ για σχεδόν ολόκληρο το παιχνίδι, αλλά βελτιώθηκαν αμυντικά στην τέταρτη περίοδο και με επιμέρους 29-16 στο 12λεπτο προωθήθηκαν στο 43-28 με τρίτη συνεχόμενη νίκη. Ο ομογενής σέντερ πήρε 17:37 από τον Ντέιβ Γέργκερ, στα οποία «έγραψε» 3/4 δίποντα, δύο ριμπάουντ και ένα μπλοκ, ενώ σε 14:58 ο Καλάθης είχε 3/5 δίποντα, 1/1 τρίποντα, τρεις ασίστ, δύο κλεψίματα, δύο ριμπάουντ και ένα λάθος. Συνολικά ξεχώρισε ο Ζακ Ράντολφ με 22 πόντους (8/18 σ., 13 ρ.), ενώ ο Μάικ Κόνλεϊ πρόσφερε 19 (7/14 σ.) και ο Μαρκ Γκασόλ 18 (7/12 σ.), τη στιγμή που ο Τόνι Άλεν επέστρεψε έπειτα από απουσία ενός αγώνα με μηδέν πόντους (0/5 σ., 10:28). Θυμίζουμε επίσης πως ο Κουίνσι Ποντέξτερ δεν ήταν διαθέσιμος.

Από την πλευρά τους, οι Τζαζ έφτασαν και στο +16, αλλά δεν απέφυγαν τρίτη ήττα σε ισάριθμα φετινά ματς με τους εκπρόσωπους του Τενεσί και πτώση στο 23-49 εν τη απουσία των Αλέκ Μπαρκς και Άντρις Μπιέντρινς. Πάντως, ο Ντέρικ Φέιβορς «έγραψε» 22 πόντους (10/16 σ., 10 ρ., 2 μπλ.), ο Γκόρντον Χέιγουορντ 18 (5/12 σ.) και ο Ρίτσαρντ Τζέφερσον 15, ενώ οι Ενές Καντέρ (4/11 σ., 15 ρ.) και Τρέι Μπερκ (5/9 δ., 0/5 τρ., 10 ασ., 3 λ.) πέτυχαν από 11.

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο OnsportsTV.