Ουάσινγκτον Ουίζαρντς: Απίστευτος θρίαμβος στην Ιντιανάπολις (videos)

Όντας… ξεγραμμένοι από πολλούς, οι Ουάσινγκτον Ουίζαρντς διέλυσαν τους Ιντιάνα Πέισερς με 102-79 μέσα στο «Bankers Life Fieldhouse».

Μείωσαν σε 3-2 την ημιτελική σειρά της Ανατολής, η οποία θα συνεχιστεί μεθαύριο στο «Verizon Center» (ακαθόριστη ώρα), οπότε μπροστά στους φίλους τους θα επιδιώξουν ισοφάριση σε 3-3 και επιστροφή στην Ιντιανάπολις για έβδομο αγώνα. Στην προκειμένη άνοιξαν τη διαφορά με επιμέρους 15-3 στη δεύτερη περίοδο και στο δεύτερο ημίχρονο απλά λεηλάτησαν τους Πέισερς κυριαρχώντας στον αέρα και δημιουργώντας +30 στα τελευταία λεπτά, ενώ η ομάδα του Φρανκ Βόγκελ έμεινε στην καλή άμυνά της στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς εν τη απουσία του τραυματισμένου Άντριου Μπάινουμ παραδόθηκε αμαχητί στις ορέξεις του Μάρτσιν Γκορτάτ και σημείωσε αρνητικό συλλογικό ρεκόρ παραχωρώντας 62 ριμπάουντ, τη στιγμή που ως σύνολο συγκέντρωσε 23 «σκουπίδια»!

Μόνος του, ο Πολωνός διεθνής μάζεψε 16, ενώ σημείωσε 31 πόντους (13/15 δ., 36:00). Ακολούθησε ο Τζον Ουόλ με 27 (8/14 δ., 3/6 τρ., 5 ασ., 5 ρ., 5 λ.), ενώ ο Μπράντλι Μπιλ πέτυχε 18 (5/12 δ., 2/5 τρ., 8 ρ.) και ο Τρέβορ Αρίζα 10 (4/9 σ., 10 ρ.). Από την πλευρά του, ο Ντρου Γκούντεν (0/4 σ., 9 ρ., 16:47) αντιμετώπισε από νωρίς ενοχλήσεις στον αχίλλειο τένοντα και στο γόνατο, αλλά βοήθησε για το θετικό αποτέλεσμα. Στα των Πέισερς, ο Ντέιβιντ Ουέστ «έγραψε» 17 πόντους (7/14 σ.) και ο Πολ Τζορτζ 15 (5/15 σ.) με τη συμβολή θεαματικού καρφώματος στο ξεκίνημα του ματς, ενώ ο Ρόι Χίμπερτ (4 π., 2/7 δ., 25:24) «καταστράφηκε» από τον Γκορτάτ και το 39% στα σουτ εντός παιδιάς σε εντός έδρας αγώνα με ευκαιρία πρόκρισης είναι απλά ανεπίτρεπτο.