Μπρούκλιν Νετς: Έσπρωξαν τους 76ερς στο… 0-15 (videos)

Δύσκολη νίκη πέτυχαν οι Μπρούκλιν Νετς περνώντας με 99-91 από το «Wells Fargo Center» των Φιλαδέλφεια 76ερς.

Παραγωγικά διακρίθηκαν οι Τζο Τζόνσον με 21 πόντους, Μπρουκ Λόπεζ με 19 και Ντερόν Ουίλιαμς με 17, αλλά ο Άλαν Άντερσον πέτυχε 10 από τους δώδεκα πόντους του στην τέταρτη περίοδο διασφαλίζοντας σε σημαντικό βαθμό την άνοδο στο 6-8 εν τη απουσία του Μαρκέλ Μπράουν (ισχίο). Παράλληλα, οι «σίξερς» υποχώρησαν στο 0-15 και ισοφάρισαν αρνητικό συλλογικό ρεκόρ για το ξεκίνημα οποιασδήποτε regular season, ενώ βρέθηκαν τέσσερις ήττες μακριά από το αρνητικό ρεκόρ του NBA, που ανήκει στους… Νιου Τζέρζεϊ Νετς.

{youtube}eKsjxdax3Qw{/youtube}

Πάντως ανέτρεψαν διαφορά 20 πόντων και μπήκαν μπροστά στο σκορ στο ξεκίνημα του τέταρτου 12λεπτου, πριν χτυπήσει στον αστράγαλο ο Τόνι Ρότεν, ο οποίος γύρισε στο παρκέ και συμπλήρωσε 18 πόντους (6/18 σουτ, 10 ασ., 8 λάθ.). Δεκαοκτώ πόντους πέτυχε επίσης ο Κέι Τζέι Μακ Ντάνιελς, αλλά ο Μάικλ Κάρτερ-Ουίλιαμς απογοήτευσε, καθώς αποβλήθηκε με έξι φάουλ έχοντας τέσσερις πόντους (1/9 σουτ). Τέλος θυμίζουμε πως οι Τζόελ Εμπίντ (πόδι), Τζέραμι Γκραντ (αστράγαλος) και Τζέισον Ρίτσαρντοσν (πόδι) δεν ήταν στη διάθεση του Μπρετ Μπράουν.