Με ανατροπή έμειναν «ζωντανοί»

Οι Μέμφις Γκρίζλις απέφυγαν τον αποκλεισμό κερδίζοντας τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ με 95-83, αν και ήταν πίσω με 54-44 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, ο Ζακ Ράντολφ υπήρξε απολαυστικός συμπληρώνοντας 30 πόντους και 13 ριμπάουντ. Ακόμα, ο Μάικ Κόνλεϊ μοίρασε δώδεκα ασίστ σημειώνοντας παράλληλα ένδεκα πόντους. Αμφότεροι, μαζί με τους συμπαίκτες τους στους Γκρίζλις, έμειναν σε «ρηχά νερά» στα πρώτα 24 λεπτά, καθώς τότε δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των φιλοξενούμενων.

Στον αντίποδα, ο Ρασέλ Ουέστμπρουκ σταμάτησε στους 27 πόντους, αλλά δεν «τρύπησε» αρκετά την άμυνα της ομάδας του Μέμφις στο δεύτερο ημίχρονο. Συνολικά σε αυτό το χρονικό διάστημα, οι Θάντερ πέτυχαν 29 πόντους!

Πλέον, ο αντίπαλος των Ντάλας Μάβερικς θα καθοριστεί στο έβδομο παιχνίδι, το οποίο θα διεξαχθεί μεθαύριο (15/05) στην έδρα των σημερινών φιλοξενούμενων. Πρόκειται για τον κλασσικό έβδομο αγώνα σειράς, ο οποίος θα έχει ιδιαίτερες συγκινήσεις λόγω του τελειωτικού του χαρακτήρα.