NBA: Με ψυχή πρωταθλητών οι Ουόριορς (video)

Οι Ουόριορς ξεπέρασαν τις δυσκολίες και έκαναν το 3-2 στη σειρά με τους Ρόκετς.

Όλα στραβά πήγαν στο δεύτερο ημίχρονο για τους Ουόριορς, όμως οι πρωταθλητές κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 104-99 επί των Ρόκετς, κάνοντας το 3-2 στη σειρά.

Η παρέα των Τόμπσον και Κάρι είχε προηγηθεί με 20 πόντους, αλλά η ομάδα του Χιούστον ροκάνισε τη διαφορά. Ο Κέβιν Ντουράντ, έχοντας πετύχει 22 πόντους, τραυματίστηκε στην 3η περίοδο, ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν αποβλήθηκε με έξι φάουλ, 2 λεπτά πριν το φινάλε. Ωστόσο, οι Ουόριριος δεν εγκατέλειψαν τη μάχη και πήραν τη νίκη, που τους δίνει προβάδισμα πρόκρισης.

Ο Κλέι Τόμπσον με 27 πόντους ήταν ο κορυφαίος του Γκόλντεν Στέιτ, με τον Στεφ Κάρι να προσθέτει 25 πόντους. Αυτό που προέχει τώρα για τους Ουόριορς είναι η αξιολόγηση του τραυματισμού του Ντουράντ, ο οποίος ίσως λείψει από το επόμενο παιχνίδι.

Για τους Ρόκετς, ο Τζέιμς Χάρντεν πέτυχε 31 πόντους και μοίρασε 8 ασίστ, ο Έρικ Γκόρντον 19 πόντους και ο Πι Τζέι Τάκερ 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.