NBA Finals: Δυνατό ξεκίνημα με break οι Σέλτικς στο Σαν Φρανσίσκο (videos)

Οι Μπόστον Σέλτικς ξεκίνησαν στους NBA Finals με ανατροπή και break κόντρα στους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς.

Χαρακτήρα και δίψα για τον τίτλο έδειξαν οι Μπόστον Σέλτικς από το πρώτο παιχνίδι των NBA Finals, καθώς επικράτησαν εκτός έδρας 120-108 των Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς.

Η ομάδα της Βοστώνης βρέθηκε στο -15 στη τρίτη περίοδο, αλλά επανήλθε δυναμικά, αλλά πέτυχε μια συγκλονιστική ανατροπή.

Οι «πολεμιστές» ξεκίνησαν με φόρα, καθώς ο Στεφ Κάρι είχε 4/5 τρίποντα στα πρώτα λεπτά, αλλά οι Σέλτικς παρέμειναν κοντά στο σκορ. Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να ξεφύγουν, οι φιλοξενούμενοι έμεναν κοντά στο σκορ.

Στη τρίτη περίοδο, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν, μέχρι το σημείο όπου οι Ουόριορς έκαναν επιμέρους 14-3 και προηγήθηκαν 75-64.

Οι γηπεδούχοι μάλιστα μετρούσαν 21 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ. Η διαφορά και έφτασε στο +15, 87-72, και μπήκαν στη τέταρτη περίοδο, έχοντας προβάδισμα 12 πόντων, 92-80.

Οι Σέλτικς άρχισαν το τέταρτο δωδεκάλεπτο με ένα σερί 9-0, μειώνοντας σε 92-89, ενώ λίγο αργότερα μείωσαν σε 94-92.

Οι Σέλτικς είχαν... πάρει φωτιά και ευστοχώντας σε συνεχόμενα τρίποντα έτρεξαν σερί 17-0 και ξέφυγαν με 103-117! Το παιχνίδι είχε κριθεί, με τους Σέλτικς να κάνουν το μπρέικ με το... καλημέρα των NBA Finals.

Ο Αλ Χόρφορντ με 26 πόντους (9/12 σουτ, 6/8 τρίποντα, 2/3 βολές) ήταν ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων, με τον Τζέιλεν Μπράουν να σημεώνει 24 πόντους (10/23 σουτ, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές), τον Ντέρικ Γουάιτ 21 πόντους (6/11 σουτ, 5/8 τρίποντα, 4/4 βολές) και τον Μάρκους Σμαρτ 18 πόντους (7/11 σουτ, 4/7 τρίποντα), σε μία βραδιά που οι Σέλτικς είδαν τον Τζέισον Τέιτουμ να μένει στους 12 πόντους με 3/17 σουτ (αλλά και 13 ασίστ).

Για τους Ουόριορς, ο Στεφ Κάρι είχε 34 πόντους (21 στην πρώτη περίοδο, όταν έκανε και ρεκόρ τριπόντων σε μία περίοδο στους NBA Finals), ο Άντριου Γουίγκινς 20 πόντους και ο Κλέι Τόμπσον 15 πόντους.

Το Game 2 των NBA Finals θα διεξαχθεί ξανά στην έδρα του Γκόλντεν Στέιτ, ξημερώματα Δευτέρας ώρα Ελλάδας.