Ρεάλ Μαδρίτης: Γλίτωσε νέο... κάζο πριν τον Ολυμπιακό (video)

Μετά την απρόσμενη ήττα της από τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας, η Ρεάλ Μαδρίτης «κινδύνεψε» να ηττηθεί για δεύτερο σερί ματς της, αυτή τη φορά στην έδρα της Εστουντιάντες, αλλά έσωσε την παρτίδα και πήρε τη νίκη με 71-64.

Με βάση, όμως, τις τελευταίες εμφανίσεις της, δεν αποκλείεται η «βασίλισσα» να διανύει περίοδο κάμψης και αυτή να είναι η ευκαιρία του Ολυμπιακού να «σπάσει» την έδρα των Μαδριλένων σε έναν από τους δύο προημιτελικούς που ακολουθούν για την Ευρωλίγκα.

Πρωταγωνιστής για τη «βασίλισσα» που έκανε το 27 στα 27 ήταν ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ άξιο συμπαραστάτη του είχε τον Ρούντι Φερνάντεθ με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ο Τυνήσιος σέντερ, Σάλα Μέζρι έδειξε πολύ καλά δείγματα με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης είχε 6 πόντους (3/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο) και 6 ριμπάουντ σε 21:39 λεπτά συμμετοχής.