Βαριά ήττα για Άρη στο Μαυροβούνιο!

Σε περιπέτειες για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup μπήκε ο Άρης, μετά τη βαριά ήττα 75-56 από την Μπούντουτσνοστ στο Μαυροβούνιο.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πλήρωσε την κάκιστη εκκίνηση, καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε να βάλει μόλις 6 πόντους! Αντίθετα, οι γηπεδούχοι έδειξαν μεγαλύτερη… συνέπεια στην επίθεση, παίρνοντας προβάδισμα 18 πόντων 24-6. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «κίτρινοι» προσπάθησαν να επιστρέψουν, αλλά και πάλι δεν κατάφεραν να κλείσουν σε μεγάλο βαθμό την ψαλίδα και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 48-21.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην συνέχεια. Ο Άρης ήταν απελπιστικά άστοχος στην επίθεση και η διαφορά άγγιξε και τους 30 πόντους (54-27) στο 25’ και πλέον αυτό που είχαν να κάνουν οι Θεσσαλονικείς ήταν να προσπαθήσουν να διαφυλάξουν τη νίκη τους με 18 πόντους στο πρώτο ματς, αλλά στο τέλος, η Μπούντουτσνοστ πήρε τη διαφορά, επικρατώντας 75-56.

Τα δεκάλεπτα: 24-6, 48-21, 61-37, 75-56.

Μπουντούτσνοστ: Σέχοβιτς 17, Γιάραμαζ 13, Σούμποτιτς 5, Σέχοβιτς Σιντ 7, Κάραπιτς 2, Κουκ 6 (10ασίστ), Ντραγκίσεβιτς 13 (8ρ),Μάριτς 6, Ρίκιτς 6.

Αρης: Ξανθόπουλος 5, Τσούπκοβιτς, Ουάιτ (0/11 σουτ), Ουότερς 11, Ζάρας 6, Χάγκινς 2, Κοέν 11, Μούρτος 5, Σίμτσακ 12, ΜακΝιλ 4.