Α2 Ανδρών: Στην παράταση ο Ολυμπιακός, συνεχίζει ακάθεκτος ο Διαγόρας

Την παράταση (75-75κ.α.) χρειάστηκε ο Ολυμπιακός για να κάμψει την αντίσταση της Ελευθερούπολης στο ΣΕΦ, για την 7η αγωνιστική της Α2 Ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 89-85, πανηγυρίζοντας την πέμπτη νίκη τους και υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην 4η ήττα τους.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα για 30 λεπτά (57-46 στο 30΄), αλλά η χαλάρωση του τελευταίο δεκαλέπτου έβαλε στο παιχνίδι και πάλι την Ελευθερούπολη, η οποία απάντησε με επιμέρους σκορ 29-18 για το 75-75 της κανονικής διάρκειας. «Μάχη» ακολούθησε και στο πεντάλεπτο της παράτασης, με τους Πειραιώτες να είναι πιο συγκεντρωμένοι στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα και γλιτώνουν το εντός έδρας... σοκ.

Στο μεταξύ, ο πρωτοπόρος Διαγόρας Δρυοπιδέων συνέτριψε με 92-77 τον Απόλλωνα Πατρών στο «Σταύρος Βενέτης», ενώ ο Χαρίλαος Τρικούπης (σ.σ. έχει έναν αγώνα λιγότερο) επικράτησε με 88-74 του Παγρατίου, συνεχίζοντας την καταδίωξη της κορυφής.

Σε αναμετρήσεις για την 7η αγωνιστική της Α2 Ανδρών, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: