Χίμκι: «Αφυπνίστηκε» πριν το ματς με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (photo)

Η Χίμκι «ξέσπασε» στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε 92-77 στην έδρα της Ενισέι, στο τελευταίο της ματς πριν υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ.

Η ρωσική ομάδα, η οποία θα φιλοξενήσει το «τριφύλλι» την Πέμπτη (1/10) στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής στη Euroleague, πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη VTB League, όπου είχε ξεκινήσει με 0-2.

Μολονότι έπαιξε δίχως τους Σβεντ, ΜακΚόλουμ και Γιόβιτς, η ομάδα του Ρίμας Κουρτιτάιτις συνάντησε αντίσταση μόνο στο πρώτο μέρος, καθώς μετά την ανάπαυλα κυριάρχησε. Ειναι χαρακτηριστικό ότι το επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο ήταν 25-15.

Κορυφαίος της Χιμκι ήταν ο Τζόρνταν Μίκι, ο οποίος μέτρησε 24 πόντους (5/8διπ., 2/5τρ.), 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ άλλοι τέσσερις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της Χίμκι στο gallery...