Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 76-73: «Πράσινη» ψυχή και μυθική ανατροπή για το 2-2

Με «πράσινη μαχητική» ψυχή ο Παναθηναϊκός επικράτησε 76-73 του Ολυμπιακού στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» και έκανε το 2-2 στη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος μπάσκετ γυναικών - Όλα πλέον θα κριθούν στο Game 5 στο Φάληρο

Με μυθική ανατροπή ο Παναθηναϊκός επικράτησε 76-73 του Ολυμπιακού και έκανε το 2-2 στη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος μπάσκετ γυναικών βάζοντας τέλος στα «όνειρα» των «ερυθρόλευκων» για τίτλο μέσα στην έδρα των «πρασίνων».

Πλέον όλα θα κριθούν στον πέμπτο τελικό που θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα (24/05 15:00) στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ όπου οι δυο ομάδες θα προσπαθήσουν να πάρουν τη νίκη και το τρόπαιο.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 33-51 στο φινάλε του πρώτου μέρους, όμως στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν με το «μαχαίρι στα δόντια» και αποφασισμένες ότι δεν πρόκειται να παραδοθούν στον Ολυμπιακό κάνοντας την μεγάλη ανατροπή καθώς πέτυχαν 43 πόντους ενώ δέχθηκαν 22 στο δεύτερο μέρος.

Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε η Κόλμπι Μόργκαν που σημείωσε 26 πόντους με 11/19 σουτ, ενώ η Τσάστιτι Ριντ πέτυχε 19 πόντους έχοντας και 10 δέκα ριμπάουντ. Από εκεί και πέρα η Μούλη και η Λεουτσάνκα σημείωσαν από 8 πόντους η κάθε μια, ενώ η Λύμουρα είχε πέντε πόντους, τρία ριμπάουντ και πέντε ασίστ.

Την ίδια στιγμή η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου έμεινε στα ρηχά (7π, 3/10 σουτ), με την Φοντέιν να είναι η πρώτη σκόρερ της ομάδας του Γιώργου Παντελάκη με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

H εξέλιξη της αναμέτρησης

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο (20-22), ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και με έμφαση στην άμυνα έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 4-18, με το οποίο οικοδόμησε αρχικά μία διαφορά ασφαλείας +16 (24-40 στο 17΄), διευρύνοντας την σε +18 στο ημίχρονο (33-51) και κάνοντας όνειρα τίτλου στην έδρα του Παναθηναϊκού.

Ωστόσο, με τις «πράσινες» να βρίσκουν το περιφερειακό σουτ στην τρίτη περίοδο, την άμυνα να μπαίνει σε λειτουργία και τη Μόργκαν να οδηγεί την αντεπίθεση του «τριφυλλιού», ο Παναθηναϊκός μείωσε με τη λήξη του δεκαλέπτου στο -4 (59-63 στο 30΄).

Η αμυντική διάρκεια των γηπεδούχων έκανε τη διαφορά και στον... επίλογο του αγώνα, με τις «πράσινες» να σημειώνουν γρήγορα την ανατροπή (67-65 στο 33΄) και να μην αγχώνονται από το νέο... προσπέρασμα του Ολυμπιακού στο 36΄(69-71).

Ένα τρίποντο της Διέλα στην επόμενη επίθεση (72-71), ο έλεγχος των ριμπάουντ και η ψυχραιμία των Λύμουρα και Ριντ οδήγησαν εκ του ασφαλούς τον Παναθηναϊκό στο τελικό 76-73 και στην ισοφάριση της σειράς.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 33-51, 59-63, 76-73