Ουλμ-Προμηθέας 65-71: Πρώτη εκτός έδρας νίκη με αμυνάρα (video)

Με εξαιρετική άμυνα ο Προμηθέας επικράτησε της Ουλμ με 71-65 και την έπιασε στη βαθμολογία του Β' ομίλου για το Eurocup.

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στο φετινό Eurocup πανηγύρισε ο Προμηθέας Πάτρας, επικρατώντας με 71-65 της Ουλμ.

Με τον Ηλία Ζούρο πλέον στον πάγκο τους οι Πατρινοί έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο και απέδρασαν με τη νίκη, η οποία τους έφερε ισόβαθμους με τους Γερμανούς, με 2 νίκες και 3 ήττες μετά από 5 αγωνιστικές.

Ο Προμηθέας δεν ξεκίνησε καλά το ματς και βρέθηκε στο -8 (16-8), με την Ουλμα να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού. Προς το τέλος του ημιχρόνου ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πήγαν στα αποδυτήρια όντας στο -1 (32-31).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας πήρα τα ηνία του αγώνα και αρχικά με 7 στην τρίτη περίοδο (36-43), αλλά και με 11 στην τέταρτη περίοδο (55-66), φτάνοντας εν τέλει στη νίκη με 65-71.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 32-31, 46-54, 65-71.

ΟΥΛΜ (Λάκοβιτς): Κριστόν 20, Φελίτσιο 4, Γκούντερ, Ρατάι, Μπρέτζελ, Χέρκενχοφ 2, Κλάπαϊζ 22 (5), Γιάλοου 4, Ζούγκις 11 (3).
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Ρέι 14 (2), Σβαρτζ, Γκραντ 10, Γκάντι 3, Χαντ 4, Αγραβάνης 9, Γκίκας 8 (2), Ρογκαβόπουλος 9 (1), Μάιλς 11 (3), Γιαννόπουλος 3 (1).