Προμηθέας-Αμβούργο 81-77: Γιανγκ και Κοντίτ «καθάρισαν» στο τέλος

Ο Προμηθέας επικράτησε του Αμβούργου στην Πάτρα για την 4η αγωνιστική του Eurocup.

Με 23 πόντους του Γιανγκ και 22 του Κοντίτ (είχε και 9 ριμπάουντ) ο Προμηθέας έκαμψε την αντίσταση του Αμβούργου σε παιχνίδι για την 4η αγωνιστική του Eurocup.

Καθοριστικός στο τέλος με ένα κλέψιμο και ασίστ ήταν και ο Τσαϊρέλης, με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να βρίσκεται πλέον στο 3-1 και τους Γερμανούς στο 2-2.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Προμηθέα να δυσκολεύεται απέναντι στην άμυνα της γερμανικής ομάδας. Κάπως έτσι το Αμβούργο προηγήθηκε με 7-13 στο 7', αλλά στο τελευταίο 3λεπτο της πρώτης περιόδου η ομάδα του Μάκη Γιατρά αντέδρασε και με τον Γιανγκ να πετυχαίνει 9 πόντους, προσπέρασε και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +4 (21-17).

Οι Πατρινοί συνέχισαν να έχουν πρόβλημα στα ριμπάουντ (έδωσαν 14 επιθετικά στους φιλοξενούμενους στο πρώτο μέρος), αλλά οι Γερμανοί ήταν άστοχοι (16/39 εντός παιδιάς), σε αντίθεση με τον Προμηθέα που όχι μόνο διατήρησε τη διαφορά του, αλλά έκλεισε το ημίχρονο στο +9 (45-36).

Με τον Κόντιτ να κάνει σπουδαία δουλειά η ελληνική ομάδα ήλεγξε τα ριμπάουντ και διατηρούσε αυτό το προβάδισμα μέχρι το 27' (59-50), αλλά το Αμβούργο με ένα σερί 0-8 έκανε ξανά «ντέρμπι» την αναμέτρηση, με το δεκάλεπτο να κλείνει εν τέλει στο 61-60.

Η τέταρτη περίοδος ήταν ιδιαίτερα νευρική, με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες και να κάνουν αρκετά λάθη. Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο με εναλλαγές στο προβάδισμα. Ένα μεγάλο τρίποντο του Γκίκα έφερε μπροστά τον Προμηθέα (70-68) τρία λεπτά πριν από το τέλος, αλλά ο ΜακΚούλουμ απάντησε με τον ίδιο τρόπο.

Ο Τζο Γιανγκ κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο 38 δεύτερα πριν από το τέλος, ευστόχησε και στις 3 βολές και έβαλε μπροστά τους Πατρινούς με 77-74, ενώ στη συνέχεια ο Τσαϊρέλης έκανε καθοριστικό κλέψιμο και έβγαλε την ασίστ στον Ντάνγκουμπιτς για το 79-74, στα 33 δεύτερα πριν από το τέλος, δίνοντας ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του.

Δεκάλεπτα: 21-17, 45-36, 61-60, 81-77

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κάουαν 6, Ντάνγκουμπιτς 4, Γιανγκ 23 (1), Κοντίτ 22, Τσαϊρέλης, Μουράτος 1, Γκίκας 5 (1), Κακλαμανάκης 2, Σίμπσον 10 (2), Κουλμπόκα 8 (2)

ΑΜΒΟΥΡΓΟ (Κόρνερ): Σούρμαν 3, Μέλερ, Μάισνερ 6 (2), Γούνταρντ 12 (2), Σάμαρ 3 (1), ΜακΚάλουμ 15 (1), Χάινρικς 11 (1), Κλαρκ 2, Βόλφαρθ-Μπότερμαν 8, Τσάιλντς 17 (16 ριμπάουντ)