Με το… δεξί ο Ορφέας!

Στο ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΠΣ Θράκης, ο Ορφέας Ξυλαγανής πήρε σημαντική νίκη στην έδρα της Δόξα Σώστη.

Αν η αρχή είναι το ήμισυ του παντός, τότε η ομάδα της Ξυλαγανής έχει πολλές πιθανότητες να κατακτήσει την πρώτη θέση της βαθμολογίας και να πάρει την άνοδο στη Δ΄ Εθνική.

Στην πρεμιέρα της Α1 ΕΠΣ Θράκης, η Δόξα Σώστη υποδέχτηκε τον ανεβασμένο Ορφέα Ξυλαγανής, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 8΄ με τον Ταβασίδη να κάνουν το 0-1.

Η ισοφάριση για τους γηπεδούχους ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Πολυχρονιάδης με κοντινή κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια στον Μπράνο να αντιδράσει.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 76΄, ο Κουμπουτζής έπειτα από ασίστ του Σελβίδη, διαμόρφωσε με ωραίο σουτ το τελικό 1-2 για την ομάδα της Ξυλαγανής.
Να σημειώσουμε, ότι οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μπράνου.