Ολυμπιακοί Αγώνες: Το στοπ του Σβέρεφ στον μεγάλο Τζόκοβιτς (photos+video)

Ολυμπιακοί Αγώνες: Με την κορυφαία εμφάνιση της καριέρας του ο Αλεξάντερ Σβέρεφ πήρε μια σπουδαία νίκη με 2-1 σετ επί του Νόβακ Τζόκοβιτς, που έχασε την ευκαιρία για το «Golden Slam», και προκρίθηκε στο μεγάλο τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά τένις στο Τόκιο.

Η πορεία του Νόβακ Τζόκοβιτς προς το «Golden Slam», δηλαδή την κατάκτηση των τεσσάρων Grand Slam της χρονιάς και του χρυσού Ολυμπιακού μεταλλίου, σταμάτησε σήμερα, Παρασκευή 30/7 από τον εκπληκτικό Αλεξάντερ Σβέρεφ, που έκανε τη μεγάλη έκπληξη στον δεύτερο ημιτελικό του μονού ανδρών στο Ολυμπιακό τουρνουά τένις, νικώντας το Νο1 του ταμπλό, Νόβακ Τζόκοβιτς με 1-6, 6-3, 6-1 και προκρίθηκε στον τελικό.

Ο Γερμανός τενίστας ξεκίνησε «μουδιασμένα» χάνοντας «σβηστά» το πρώτο σετ απ’ τον θρυλικό Σέρβο, όμως στη συνέχεια αυτοσυγκεντρώθηκε κι έκανε έναν απίστευτο αγώνα. Πήρε το δεύτερο σετ με 6-3 και έφτασε ως τη νίκη, με ένα ανεπανάληπτο τρίτο σετ, όπου ο Τζόκοβιτς πήρε μόλις ένα γκέιμ.

Στον τελικό του τουρνουά Ο Σβέρεφ θα αντιμετωπίσει για το χρυσό μετάλλιο τον Ρώσο Κάρεν Κχατσάνοφ, ενώ ο Τζόκοβιτς θα μονομαχήσει για το χάλκινο μετάλλιο με τον Ισπανό Πάμπλο Καρένιο Μπούστα.

Νωρίτερα ο Νο25 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ επιβλήθηκε του Πάμπλο Καρένιο Μπούστα στα ημιτελικά του τουρνουά της Ιαπωνίας με 6-3, 6-3, μετά από 1 ώρα και 20 λεπτά αγώνα.