Champions League: Λεβαντόφσκι, Γκνάμπρι ξεπέρασαν το «βασιλικό» δίδυμο! (photos)

Με τα γκολ που σημείωσαν στο 3-0 της Μπάγερν επί της Λιόν οι Λεβαντόφσκι, Γκνάμπρι, έσπασαν το ρεκόρ που είχαν στη Ρεάλ Μαδρίτης οι Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπέιλ. Απίστευτες επιδόσεις από τον Πολωνό και τη Μπάγερν, που απειλούν κι άλλα ρεκόρ, αλλά δύσκολα θα τα σπάσουν. Ξεπέρασε και όλη τη Λιόν ο Πολωνός!

Ο Σερζ Γκνάμπρι με τα δύο γκολ επί της Λιόν στο πρώτο ημίχρονο ισοφάρισε ένα ρεκόρ και ο Ρόμπερτ Λεβαντρόφσκι το άφησε στην ιστορία.

Ο Πολωνός φορ είχε 14 τέρματα στο Τσάμπιονς Λιγκ και ο συμπαίκτης του 7. Με τα δύο που σημείωσαν έφτασαν τα 23 στον θεσμό με τη Μπάγερν και ισοφάρισαν το «βασιλικό» δίδυμο. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο και ο Γκάρεθ Μπέιλ, με 17 κι έξι γκολ, αντίστοιχα, τη σεζόν 2013-14 είχαν επίσης 23 γκολ με τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Λεβαντόφσκι, όμως, σημείωσε το 3-0, έφτασε με τον Γκνάμπρι τα 24 (15+9) και μην ξεχνάμε ότι υπάρχει κι ο τελικός κόντρα στη Παρί Σ.Ζ.

Απίθανος «Λέβα»

Ο Γκνάμπρι φέτος κάνει τρομερά πράγματα με 23 γκολ, αλλά ο Πολωνός φορ συνεχίζει να τρομάζει τις αντίπαλες άμυνες. Ο Λεβαντόφσκι, ο οποίος κλείνει στις 21 Αυγούστου τα 32 του χρόνια, σκόραρε για ένατο σερί ματς στο Τσάμπιονς Λιγκ. Δεν αποτελεί, όμως, ρεκόρ. Το κατέχει ο Κριστιάνο Ρονάλντο με γκολ σε 11 σερί αγώνες. Ο Λεβαντόφσκι, ωστόσο, στο Τσάμπιονς Λιγκ αυτή τη σεζόν, βρήκε δίχτυα σε όλα τα παιχνίδια του θεσμού! Όπως προκύπτει κι από το πώτο στατιστικό, θέλει δύο γκολ για να ισοφαρίσει την ιστορική επίδοση του Κριστιάνο Ρονάλντο σε μία χρονιά, δηλαδή τα 17 γκολ και τρία για να τον ξεπεράσει. Την Κυριακή είναι η πρόκληση γι' αυτόν τον σπουδαίο φορ. Αξίζει φυσικά να σημειωθεί και το εξής εντυπωσιακό. Με τα 15 γκολ στη διοργάνωση, ο άσος της Μπάγερν ξεπέρασε και ολόκληρη την αντίπαλό του στον ημιτελικό, τη Λιόν, που τερμάτισε με 14 γκολ φέτος στο Τσάμπιονς Λιγκ!

Η Μπάγερν, παράλληλα, η οποία όπως τόνισε και η ΟΥΕΦΑ έχει φέτος 156 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις, απειλεί το ρεκόρ τερμάτων σε μία περίοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Έχει 42 και υπολείπεται τρία γκολ της Μπαρτσελόνα, η οποία είχε 45 τη περίοδο 1999-00. Δεν είναι, όμως το πιο απλό να πετύχει τέσσερα γκολ στον τελικό με την Παρί. Θεωρητικά είναι δύσκολο και να το ισοφαρίσει, αλλά για τους Βαυαρούς, όπως είναι φέτος, τίποτα δεν φαντάζει απίθανο.