Ντιναμό Κιέβου-Γιουβέντους 0-2: «Καθάρισε» με… διπλό Μοράτα (video)

Τσάμπιονς Λιγκ: Η Γιουβέντους δεν είχε τον Ρονάλντο, αλλά ο Άλβαρο Μοράτα πήρε το… όπλο του και τη νίκη επί της Ντιναμό Κιέβου με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ η Γιουβέντους, η οποία επικράτησε με 2-0 της Ντιναμό στο Κίεβο, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άλβαρο Μοράτα, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ του αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Γιουβέντους ήταν αυτή που επέβαλλε τον ρυθμό της και απείλησε σε δύο περιπτώσεις την άμυνα της Ντιναμό Κιέβου. Την πρώτη με τον Κιέζα και τη δεύτερη με τακουνάκι του Κουλουσέφσκι, αλλά και στις δύο περιπτώσεις ο Μπούστσαν επενέβη σωτήρια.

Ο τερματοφύλακας της ουκρανικής ομάδας, ωστόσο, δεν μπορούσε να κάνει τίποτα μετά από μόλις 50 δευτερόλεπτα στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς παρότι απέκρουσε αρχικά το δυνατό σουτ του Κουλουσέφσκι, στη συνέχεια δεν μπορούσε να κάνει τίποτα απέναντι στον ξεχασμένο από την άμυνα Μοράτα.

Ο Ισπανός επιθετικός πέτυχε το πρώτο γκολ του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ, ανοίγοντας τον δρόμο για τη νίκη, την οποία «κλείδωσε» ο ίδιος με εξαιρετική κεφαλιά στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης.

Αξιοσημείωτο στο παιχνίδι πάντως ήταν και το γεγονός των γεμάτων εξεδρών!

Οι συνθέσεις:

Ντιναμό Κιέβου: Μπούσαν, Κεντζιόρα, Ζάμπαρνι, Μιλονένκο, Καραβάεφ (Ποπόφ 71’), Μπουγιάλσκι, Σίντορτσουκ, Σαπαρένκο, Τσιγκάνκοφ (Βέρμπιτς 71’), Σουπριάγκα, Ντε Πένα (Ροντρίγκες 60’).
Γιουβέντους: Στσέσνι, Ντανίλο, Μπονούτσι, Κιελίνι (Ντεμιράλ 19’), Κιέζα, Μπετανκούρ, Ραμπιό, Κουαδράδο, Ράμσεϊ, Κουλουσέφσκι (Ντιμπάλα 56’), Μοράτα.