Φερεντσβάρος-Μπαρτσελόνα 0-3: Περίπατος στη Βουδαπέστη! (Photos & Videos)

Φερεντσβάρος-Μπαρτσελόνα: Μέσα σε 28 λεπτά οι Καταλανοί «καθάρισαν» τους Ούγγρους με τρία γκολ και μετά… χαλάρωσαν!

Πολύ άνετο πέρασμα της Μπαρτσελόνα απ’ την έδρα της Φερεντσβάρος, που για ένα μισάωρο είχε το ρόλο του… σάκου του μποξ. Η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν μπήκε στο γήπεδο πιέζοντας, με γρήγορους συνδυασμούς και κατοχή μπάλας, με αποτέλεσμα να σκοράρει τρεις φορές μέχρι το 28’!

Η Μπαρτσελόνα λοιπόν από νωρίς έδειξε τις διαθέσεις της! Στο 14’ με τακουνάκι ο Γκριεζμάν άνοιξε το σκορ. Ωραίος συνδυασμός των φιλοξενούμενων, ασίστ του Ζόρντι Άλμπα και εκπληκτικό τελείωμα του Γάλλου για το 0-1.

Έξι λεπτά μετά, ήρθε το δεύτερο γκολ των Καταλανών. Και πάλι από αριστερά ο Ντεμπελέ έκανε το γύρισμα, με τον Μπρέιθγουεϊτ να κάνει με προβολή το 2-0 για τους φιλοξενούμενους.

Στο 28’ ο Ντεμπελέ αυτή τη φορά βρήκε δίχτυα, εκτελώντας εύστοχα το πέναλτι που κέρδισαν οι Καταλανοί. Μέσα σε ένα μισάωρο η Μπαρτσελόνα είχε φτάσει το σκορ στο 3-0 «καθαρίζοντας» το ματς φυσικά!

Στο δεύτερο μέρος έγιναν αλλαγές, ο Κούμαν ξεκούρασε ποδοσφαιριστές του κι έτσι η έκταση του σκορ δεν πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις. Άλλωστε αν οι «μπλαουγκράνα» συνέχιζαν έτσι όπως το πρώτο μισάωρο, θα μιλούσαμε για… αστρονομικό σκορ.

Με τη νίκη αυτή η Μπαρτσελόνα συνεχίζει να έχει το απόλυτο μετά από 5 αγωνιστικές (15 βαθμούς) και για να απειληθεί να χάσει την πρωτιά, πρέπει να ηττηθεί τελευταία αγωνιστική στην Βαρκελώνη απ’ τη Γιουβέντους με πολύ βαρύ σκορ!

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ: Ντίμπουζ, Μπότκα, Μπλάζιτς, Φρίμπονγκ, Ντβάλι, Χέιστερ (64’ Λόβεντσιτς), Σίγκερ (64’ Λαϊντουνί), Σομάλια (81’ Κχαράτιν), Ισαέλ, Ουζούνι (71’ Μπατούρινα), Ενγκουέν (71’ Μακ)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Νέτο, Ντεστ, Μιγκουέζα, Λενγκλέ (65’ Αλένια), Άλμπα (46’ Φίρπο), Μπούσκετς (46’ Ντε Γιονγκ), Πιάνιτς, Τρινκάο, Ντεμπελέ, Γκριεζμάν (65’ Πούιγκ), Μπρέιθγουέιτ (80’ Ντε Λα Φουέντε)