Euro 2020: Σουηδία-Πολωνία 3-2

Δραματική νίκη και πρωτιά για Σουηδία (photos+video)

Euro 2020: Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Σουηδία επικράτησε 3-2 της Πολωνίας.

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στην Αγία Πετρούπολη, με τη Σουηδία να παίρνει στο φινάλε τη νίκη με 3-2 κόντρα στη μαχητική Πολωνία, τερματίζοντας πρώτη στον Ε’ όμιλο. Δύο γκολ πέτυχε ο Φόρσμπεργκ κι ένα ο Κλάεσον στο φινάλε, ενώ για τους Πολωνούς πάλευε μόνος του ο Λεβαντόφσκι, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ, αλλά έχασε μια απίστευτη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, με διπλό δοκάρι.

Η Σουηδία στη φάση των «16» θα αντιμετωπίσει την Ουκρανία, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου (αν δηλαδή δεν χάσει η Πορτογαλία ή η Γερμανία με 4 γκολ διαφορά στα τελευταία ματς των ομίλων, κάτι που θα σημαίνει πως θα αντιμετωπίσει τη Φινλανδία).

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε το παιχνίδι για τη Σουηδία κόντρα στην Πολωνία. Ο Φόρσμπεργκ με γκολ στο 82΄΄ άνοιξε το σκορ για τους Σουηδούς.

Οι Πολωνοί προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και στο 17’ άγγιξαν την ισοφάριση. Όμως ο Λεβαντόφσκι με δύο κεφαλιές κατάφερε να στείλει τη μπάλα δύο φορές στο οριζόντιο δοκάρι σε μια απίστευτη φάση.

Η Σουηδία συνέχισε να πιέζει και η Πολωνία απειλούσε με κάποιες αντεπιθέσεις, αλλά έχασε την καλύτερη φάση της στις καθυστερήσεις του πρώτο μέρους, με το σουτ του Ζιελίνσκι, να το αποκρούσει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Όλσεν.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε δυνατά, με τον Ζιελίνσκι πάλι στο 47’ να βλέπει τον Όλσεν να αποκρούει την προσπάθειά του. Στο 50’ ο Κουάισον νικήθηκε από τον Σέζνι. Στο 59’ ο Κουλουσέφσκι έκανε τρομερή κούρσα και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Φόρσμπεργκ, ο οποίος με άψογο πλασέ πέτυχε το 2-0.

Στο 61’ η απάντηση των Πολωνών ήρθε με τρομερό γκολ του Λεβαντόφσκι, ο οποίος μείωσε σε 2-1.

Η Πολωνία άγγιξε την ισοφάριση, αλλά το γκολ του Ζβιέτσοκ στο 65’ δεν μέτρησε ως οφσάιντ.

Στο 84’ όμως ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι και πάλι με υποδειγματικό πλασέ εκτέλεσε τον Όλσεν και ισοφάρισε σε 2-2.

Η Σουηδία τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με γκολ του Κλάεσον στο 90+4’, γράφοντας το τελικό 3-2.

ΣΟΥΗΔΙΑ (Γιάνε Άντερσον): Όλσεν, Ογκούστινσον, Λίντελεφ, Λούστιγκ (68’ Κραφτ), Ντάνιελσον, Όλσον, Έκνταλ, Σ. Λάρσον, Φόρσμπεργκ (77’ Κλάεσον), Κουάισον (55’ Κουλουσέφσκι), Ισάκ (68’ Μπεργκ)

ΠΟΛΩΝΙΑ (Πάουλο Σόουζα): Σέζνι, Μπεντνάρεκ, Γκλικ, Κλιχ (73’ Κολοσόφσκι), Μπερεζίνσκι, Πουχάζ (46’ Φρανκόφσκι), Ζιόζβιακ (61’ Ζβιέτσοκ), Κριχόβιακ (78’ Πλακέτα), Ζιελίνσκι, Σβιντέρσκι, Λεβαντόφσκι.