Euro 2020: Το πανόραμα της διοργάνωσης (06/07)

Στον τελικό η Ιταλία - It’s coming (to) Rome (videos)

Euro 2020: Το δεύτερο τρόπαιο Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος θα διεκδικήσει η Ιταλία, μετά την πρόκρισή της στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης. Στα πέναλτι πήρε το «εισιτήριο» η «σκουάντρα ατζούρα» 4-2 την Ισπανία. 1-1 ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια και η παράταση.

Μία… ανάσα από την κατάκτηση του Euro 2020 βρίσκεται η Ιταλία, καθώς έγινε η πρώτη ομάδα που «έκλεισε» θέση στον μεγάλο τελικό της 11ης Ιουλίου στο Γουέμπλεϊ.

Το «συγκρότημα» του Ρομπέρτο Μαντσίνι συνέχισε το αήττητο σερί που έχει φτιάξει στα τελευταία παιχνίδια, την στιγμή που οι «φούριας ρόχας» έμειναν εκτός συνέχειας.

Ο πρώτος ημιτελικός στο στάδιο του Λονδίνου είχε όλα τα στοιχεία ενός κλασικού ντέρμπι του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου.

Οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο για να σκοράρουν, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Όμως, το δεύτερο ξεκίνησε με μία εξαιρετική γκολάρα, με… δράστη τον Κιέζα.

Ωστόσο, το «συγκρότημα» του Λουίς Ενρίκε κατάφερε να βρει την… απάντηση που αναζητούσε, με τον Αλβάρο Μοράτα να βρίσκει τον… τρόπο να διασπάσει την εξαιρετική ιταλική άμυνα, αλλά και να νικήσει τον Ντοναρούμα, που μέχρι εκείνη την στιγμή είχε κατεβάσει… ρολά.

Έτσι, το ματς πήγε στην μισάωρη παράταση, καμία ομάδα δεν μπορούσε να «πληγώσει» την αντίπαλη άμυνα και ο πρώτος ημιτελικός κρίθηκε στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, ο Μοράτα μετατράπηκε από… ωραίος σε… μοιραίος, καθώς αστόχησε στο τελευταίο πέναλτι της Ισπανίας και ο Ζορζίνιο νίκησε τον Σιμόν, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.

Πλέον, η Ιταλία περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στον μεγάλο τελικό, μια και το βράδυ της Τετάρτης (07/07) θα λάβει χώρα ο δεύτερος ημιτελικός. Η Αγγλία, που επιστρέφει στο Γουέμπλεϊ θα αντιμετωπίσει την Δανία, με τους Βρετανούς να αναζητούν την πρώτη τους παρουσία στον τελικό, ενώ οι Σκανδιναβοί ζουν μέρες… ’92.