Euro 2020: Έτσι η Ιταλία αναδείχτηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης μέσα στο Γουέμπλεϊ (photos+video)

Euro 2020: Δείτε πώς η Ιταλία νίκησε την Αγγλία στον τελικό του Euro 2020 στο Γουέμπλεϊ.

Στην κορυφή της Ευρώπης επέστρεψε μετά από 53 χρόνια η Ιταλία! Η «σκουάντρα ατζούρα» επικράτησε 3-2 στα πέναλτι (1-1 κ.α., παρ.) της Αγγλίας στο Γουέμπλεϊ, σε έναν συναρπαστικό τελικό. Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι έδειξε και στον τελικό αυτό που φάνηκε και σε όλη τη διοργάνωση, πως έχει χαρακτήρα και στόφα πρωταθλήτριας.

Η Αγγλία ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, καθώς άνοιξε το σκορ μόλις στο 2΄ με τον Λουκ Σο. Η Ιταλία βελτίωσε σημαντικά την εικόνα της στο δεύτερο ημίχρονο και στο 67΄ ο Μπονούτσι ισοφάρισε σε 1-1. Οι Ιταλοί πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο, αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν σε δεύτερο γκολ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και στη συνέχεια στα πέναλτι.

Εκεί έλαμψε ο Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα, ο οποίος απέκρουσε τα τελευταία δύο πέναλτι και έδωσε το τρόπαιο στην Ιταλία.